IPN pozyskał akta dotyczące ks. Stanisława Suchowolca
Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej pozyskało akta prokuratorskie związane z głośnymi sprawami z końca lat 80. XX w. Niektóre z dokumentów dotyczą śmierci ks. Stanisława Suchowolca.
Katarzyna Adamów
Instytut Pamięci Narodowej przejął ważne archiwalia. To dokumenty Prokuratury Wojewódzkiej w Warszawie. Wśród nich znalazło się 7 tomów akt dotyczących utrudniania w 1989 r. postępowania przygotowawczego prowadzonego w sprawie śmierci ks. Stanisława Suchowolca. Materiały te są dostępne w archiwum IPN pod sygnaturą IPN BU 3673/1-7.
Ks. Stanisław Suchowolec poniósł śmierć w styczniu 1989 r. Zgodnie z oficjalnym stanowiskiem ówczesnych władz kapłan zginął na skutek nieszczęśliwego wypadku we własnym mieszkaniu. Rządzący twierdzili, że chodziło o zaczadzenie spowodowane przez niesprawny piecyk elektryczny.
Jednak już w 1989 r. w środowiskach opozycyjnych pojawiły się wątpliwości dotyczące przyczyn śmierci duchownego. Kreowane przez władze teorie stały w sprzeczności z ujawnionymi faktami, których nie udało się ukryć mimo śledztwa prowadzonego w kierunku udowodnienia przyjętego na wstępie założenia o nieszczęśliwym wypadku.
Nie bez znaczenia w tej sprawie było także zaangażowanie kapłana w działalność opozycyjną. Ks. Suchowolec udzielał się jako duszpasterz Konfederacji Polski Niepodległej i Solidarności w Białymstoku. Poza tym propagował on prawdę o śmierci ks. Popiełuszki, jawnie wskazując funkcjonariuszy SB jako winnych tej zbrodni. Ponadto przed śmiercią kapłan był zastraszany, grożono mu pozbawieniem życia, jeżeli nie zaprzestanie swoich działań. Co więcej na ks. Suchowolca zaaranżowano również nieudany zamach.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl