Interesujesz się ogrodem Pałacu Branickich? Ta publikacja jest dla ciebie
Pałac Branickich w Białymstoku to niewątpliwa perła architektury wschodniej Polski. Także założenie ogrodu, który rozciąga się wokół budowli budzi spore zainteresowanie. Miasto Białystok właśnie wydało publikację na ten temat.
UM Białystok
Najnowszym wydawnictwem Miasta Białystok jest Sic itur ad astra. Apoteoza Jana Klemensa Branickiego w programie ideowym ogrodu pałacowego w Białymstoku. Część pierwsza 1735-1746, którego autorem jest ks. Jan Nieciecki.
Ogród Pałacu Branickich uchodzi za jeden z najlepiej zachowanych barokowych ogrodów w Europie. Jest on niezwykły w swoim rozplanowaniu i piękny w formie. Powstało wiele wydawnictw na jego temat, ale nikt dotąd nie wyjaśnił, jakie informacje zostały w nim zapisane. 250 lat po śmierci Jana Klemensa Branickiego ks. dr Jan Nieciecki postarał się odczytać program białostockiego ogrodu pałacowego. Postawiona przez niego w ubiegłym roku odważna teza o oryginalności Białegostoku na tle barokowych założeń pałacowo-ogrodowych, teraz ukazała się w formie publikacji.
W XVIII wieku na terenie ogrodu, w najbliższym sąsiedztwie pałacu, znajdowały się 132 rzeźby, które ukazywały 98 postaci ludzkich. Czy to przypadek? Taka ich liczba, zdaniem autora, świadczy o istnieniu rozbudowanego przekazu kierowanego do osób odwiedzających białostocką rezydencję. Bogactwo treści wpisanych w ogrodowe dekoracje sprawiło, że program był skomplikowany i wymagał od odbiorcy dobrej znajomości kultury antycznej. O wyjątkowości białostockiego ogrodu był przekonany sam Jan Klemens Branicki, ponieważ, jako jedyny w Rzeczypospolitej, zamówił kolekcję ukazujących go rycin.
Książka Sic itur ad astra. Apoteoza Jana Klemensa Branickiego w programie ideowym ogrodu pałacowego w Białymstoku. Część pierwsza 1735-1746 ukazała się w nakładzie 500 egzemplarzy. Będzie ją można kupić w Galerii im. Sleńdzińskich i Białostockim Ośrodku Kultury.
Miasto Białystok przygotuje także konkurs. Do wygrania będzie 10 książek. Warto w najbliższych dniach odwiedzać profil Miasto Białystok na Facebooku.
Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl