Kultura i Rozrywka

Wróć

Interaktywny spektakl dla dzieci. Emocjałki w Teatrze Dramatycznym

2015-10-27 00:00:00
Poduszki na podłodze, kolorowe stroje, piosenki i historie wymyślone przez Grzegorza Kasdepke. Za dwa dni - 29 października - w Teatrze Dramatycznym odbędzie się premiera spektaklu Emocjałki.
materiały Teatru Dramatycznego
Emocjałki to niepowtarzalne, multimedialne, interaktywne, współtworzone przez dzieci przedstawienie dla najmłodszych i jedyna okazja do scenicznego spotkania z bohaterami kultowej Wielkiej księgi uczuć Grzegorza Kasdepke. Spektakl został zrealizowany w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku dla twórców profesjonalnych.

Kasdepke na scenie

- Bazą do powstania przedstawienia była Wielka księga uczuć Grzegorza Kasdepke. Poznałam ją dzięki dwóm moim córkom, które żywiołowo reagowały na te historie. To była inspiracja, by te opowieści przenieść na scenę - zdradza Justyna Godlewska-Kruczkowska, która otrzymała stypendium na realizację spektaklu, zagrała w nim też jedną z ról.

Aktorka dodaje, że sama jest osobą emocjonalną i wrażliwą, więc przyda jej się lekcja panowania nad emocjami.

Pomysł udało się zrealizować w ramach Sceny Inicjatyw Artystycznych w Teatrze Dramatycznym. Do obsady dołączyli: Rafał Olszewski oraz Dorota Białkowska (gościnnie). Reżyserią (odpowiada też za scenariusz i scenografię) zajął się z kolei Adam Biernacki. To nie pierwsze spotkanie duetu Godlewska-Kruczkowska i Olszewski z młodym reżyserem. Na koncie mają już dwie inne wspólne realizacje - Rozkłady jazdy oraz Migdały i rodzynki. Szkice białostockie.

Interakcja z dziećmi

- Spektakl przeznaczony jest dla najmłodszych. Zakłada interakcję z dziećmi. Jest wiele miejsc, w których mogą się wypowiadać - podkreśla Adam Biernacki. - W przedstawieniu wykorzystujemy też prace plastyczne i opowiadania dzieci.

Scenariusz przedstawienia wymagał adaptacji Wielkiej księgi uczuć Kasdepke. Postacie z książki musiały ulec koncentracji. Na scenie mamy więc trzy - panią Miłkę, nauczycielkę oraz dwóch przedszkolaków - Bodzia i Rozalkę. Są też zabawki - lalka i pajacyk.

Kolorowa scenografia na pewno spodoba się dzieciom. Poduszki na podłodze, patchworki na scenie czy namiot zaprojektowany tak, by wychodził na publiczność - to tylko niektóre jej elementy. Kostiumy autorstwa Ilony Rechnio wzorowane są na dorosłych, ale choćby przez kolory i wzory odwołują się do świata dzieci. W spektaklu nie zabraknie też projekcji - rysunki dzieci ożywi Michał Mróz. Muzyka i aranżacje piosenek to zasługa Konrada Wantrycha.

Premiera spektaklu w czwartek (29 października) o godz. 18.00 na scenie foyer. Kolejne przedstawienia 30 i 31 października (niestety brak już na nie wejściówek).

Spektakle w regionie

Produkcja spektaklu została też dofinansowana w ramach Konkursu im. Jana Dormana organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Przedstawienie prezentowane będzie od stycznia do czerwca 2016 r. w 30 placówkach oświatowych województwa podlaskiego - zapowiada Monika Bania z Teatru Dramatycznego.

Lista miejsc powinna być znana pod koniec listopada. Wstęp na spektakle będzie wolny.

Konkurs im. Jana Dormana na produkcję spektaklu prezentowanego w szkołach i przedszkolach wynika z potrzeby podniesienia jakości artystycznej przedstawień pokazywanych w placówkach oświatowych. Ideą konkursu jest z jednej strony wspieranie szkoły poprzez kształtowanie bogatej i różnorodnej oferty spektakli przygotowanych z myślą o wieku i potrzebach uczniów oraz specyficznych szkolnych warunkach, z drugiej zaś - wspieranie mobilności teatrów i otwieranie ich na wyzwania bezpośredniego kontaktu z widzem poza murami ich instytucji.

Repertuar Teatru Dramatycznego
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl