Aktualności

Wróć

Innowacyjny projekt realizowany w Białymstoku. Dzięki BOF będzie łatwiej znaleźć pracę?

2016-03-10 07:52:29
Zarząd Podlasia wraz ze Stowarzyszeniem Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego ogłosili nabór wniosków o dofinansowania projektów w trybie konkursowym do Działania 3.3.
Justyna Fiedoruk
Przyszli pracownicy mają nieodpowiednie kompetencje

Okazało się, że jednym z ważniejszych problemów w przypadku Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego na lata 2014-2020 jest niedostosowanie kompetencji kandydatów na pracowników do potrzeb pracodawców.

Przedsiębiorcy od dawna skarżą się, że kandydaci na ich podwładnych nie mają odpowiednich umiejętności. Jak dowodzą badania, aż 41% pracodawców w kraju ma z tym problem (zobacz: Rośnie niedobór talentów. Pracodawcy mają problem ze znalezieniem dobrego pracownika).

Problem ten ma m.in. rozwiązać powołanie Centrum Kompetencji BOF, które zajmie się stworzeniem platformy współpracy szkół zawodowych z pracodawcami oraz instytucjami szkoleniowymi i rynkiem pracy.

- 29 lutego został ogłoszony nabór wniosków o dofinansowanie projektów w trybie konkursowym do działania 3.3, które brzmi Kształcenie zawodowe młodzieży na rzecz konkurencyjności podlaskiej gospodarki, jest to poddziałanie konkretnie 3.3.2 Stworzenie Centrum Kompetencji Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego – informuje Anna Augustyn z biura zarządu stowarzyszenia BOF.

Centrum Kompetencji BOF będzie koordynowało szkolnictwo zawodowe

Centrum Kompetencji BOF ma przynieść mnóstwo korzyści dla naszego regionu. Ma sprawić, że na rynku pracy pojawi się więcej młodych ludzi z odpowiednimi umiejętnościami.

- W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego mamy możliwość wesprzeć bardzo ważną część rozwoju naszego regionu. Chcemy stworzyć Centrum Kompetencji BOF – mówi marszałek Jerzy Leszczyński. – Jeśli chodzi o rynek pracy, konieczne jest umożliwienie młodym ludziom zdobycia doświadczenia, które da później konkretny zawód. Trzeba dostosować szkolnictwo zawodowe do potrzeb rynkowych. Taki jest cel – dodaje.

W ramach utworzenia Centrum planowane są takie przedsięwzięcia jak: rozwój współpracy szkół zawodowych z ich otoczeniem społeczno-gospodarczym w celu lepszego dostosowania oferty kształcenia do rzeczywistych potrzeb regionalnego i lokalnych rynków pracy. Planowane są też liczne staże i praktyki dla uczniów i nauczycieli oraz instruktorów praktycznej nauki zawodu realizowane u pracodawców. Dzięki projektowi możliwy też będzie rozwój poradnictwa zawodowo-edukacyjnego oraz wsparcie szkół kształcenia zawodowego w opracowaniu diagnozy ich potrzeb.

- Mamy nadzieję, że dzięki podjętym działaniom szkolnictwo zawodowe będzie w dużo większym stopniu dostosowane do potrzeb rynku - mówi prezydent Tadeusz Truskolaski. - Trzeba robić badania i przewidywania, by pomóc młodym ludziom, aby wychodząc na rynek pracy nie mieli problemów z zatrudnieniem, a o to chodzi - dodaje.

Jak informuje Beata Wiśniewska z BOFu, Centrum Kompetencji jest novum na skalę Polski, ale i Europy.

- Dzięki temu projektowi uda się zintegrować kompleksową współpracę szkolnictwa zawodowego z jego otoczeniem społeczno-gospodarczym, czyli przede wszystkim z przedsiębiorcami i pracodawcami, ale też innymi instytucjami takimi jak uczelnie wyższe – tłumaczyła Wiśniewska. – Chcemy objąć minimum 3 tys. osób poradnictwem edukacyjno-zawodowym.

Nie ma jeszcze dokładnych szczegółów, jak wszystko miałoby ostatecznie wyglądać. Organizatorzy liczą też na innowacyjne pomysły osób, które wezmą udział w konkursie. Kryteria oceny projektu oraz regulamin dostępne są na stronie www.rpo.wrotapodlasia.pl. Nabór wniosków potrwa do końca marca.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl