Indyjski wariant Delta koronawirusa. Ile mamy zakażeń?
W obawie przed Deltą, indyjską mutacją koronawirusa, od czwartku zaczęły obowiązywać nowe zasady kwarantanny dla osób przyjeżdżających do Polski. Jednocześnie szef GIS informuje, że odmiana ta i tak u nas krąży.
pixabay
Obawa przed zaraźliwą Deltą
Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób ostrzegło przed kolejną falą pandemii. Zwróciło uwagę na wyjątkowo zaraźliwy wariant Delta, który wg prognoz w sierpniu ma odpowiadać za 70% od 90% nowych zakażeń COVID-19.
W obawie przed nową mutacją rząd wprowadził nowe zasady dla podróżujących do Polski spoza strefy Schengen. O północy ze środy na czwartek każdy będzie musiał odbyć kwarantannę, z której zwolni ujemny wynik testu wykonanego po 7 dniach od przekroczenia granicy. Nie dotyczy ona osób skutecznie zaszczepionych.
W czwartek rano do sytuacji epidemiologicznej w Polsce odniósł się p.o. Głównego Inspektora Sanitarnego Krzysztof Saczka. W Programie Pierwszym Polskiego Radia mówił, że z wywiadów epidemiologicznych wynika, że wśród zakażonych wariantem Delta koronawirusa są osoby, które nie podróżowały i nie kontaktowały się z osobami podróżującymi. Ma to świadczyć o tym, że ta mutacja już krąży w kraju.
Szef GIS-u, zapewnił, że inspekcja sanitarna już zapobiega rozprzestrzenianiu się nowej mutacji, są one identyfikowane. Jednocześnie ocenił, że liczba osób, u których wykryto w Polsce wariant Delta koronawirusa nie wzrasta znacząco.
- Patrząc przez pryzmat aktualnego stanu pandemii, czyli tej niewielkiej ilości zakażeń, którą notujemy codziennie, wygląda, że w naszym społeczeństwie - odpukać - jakoś dramatycznie ta mutacja się nie rozprzestrzenia - mówił w wywiadzie dla radiowej Jedynki Krzysztof Saczka.
We wtorek mutacji Gamma (brazylijskiej) było 14, a w środę 17; wariantu Delta (indyjskiego) we wtorek 90, a w środę 96; wariantu Beta (południowoafrykańskiego) - we wtorek 36, w środę 38.
Czwartkowy raport COVID-19
Tymczasem mamy 147 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: wielkopolskiego (19), dolnośląskiego (14), mazowieckiego (14), śląskiego (14), łódzkiego (12), pomorskiego (11), lubelskiego (10), podlaskiego (10), małopolskiego (7), kujawsko-pomorskiego (6), warmińsko-mazurskiego (6), zachodniopomorskiego (5), opolskiego (4), świętokrzyskiego (4), podkarpackiego (3), lubuskiego (2). 6 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Na bieżąco nie są podawane liczby wykrytych zakażeń w nowej odmianie koronawirusa.
Ostatniej doby z powodu COVID-19 zmarły 4 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami - 20 osób.
Liczba wszystkich dotąd zakażonych koronawirusem to 2 879 336. Pandemia pochłonęła w kraju 74 917 ofiar.
Zakażenia w Podlaskiem
W województwie podlaskim na kwarantannie przebywa 801 osób. Ostatniej doby wykonano 1 219 testów w kierunku COVID-19.
Potwierdzono 10 nowych zachorowań. Są one w powiatach: bielskim, zambrowskim, monieckim, suwalskim, augustowskim (2) oraz w Białymstoku (3) i w Suwałkach.
370 tys. Podlasian w pełni zaszczepionych
W Podlaskiem podano 844 547 szczepionek przeciwko COVID-19, w tym ostatniego dnia 8 834.
Liczba osób w pełni zaszczepionych to 370 570.
Dane dla kraju:
Liczba wykonanych szczepień - 27 467 853;
Liczba osób w pełni zaszczepionych - 11 934 134;
Dzienna liczba szczepień - 376 565;
Liczba niepożądanych odczynów poszczepiennych - 11 757;
Liczba dawek zutylizowanych - 25 956.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl