Aktualności

Wróć

Indeks zdrowych miast. Białystok wysoko w rankingu

2022-10-14 08:11:58
Zdaniem autorów raportu Indeks zdrowych miast Białystok spośród 66 miast na prawach powiatu najlepiej dba o edukację. Znalazł się też w pierwszej dziesiątce miejsc, w których żyje się najzdrowiej.
Ewelina Sadowska-Dubicka
Eksperci, naukowcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych biorący udział w analizie Indeks zdrowych miast wskazali, co i w jaki sposób wpływa na jakość życia i zdrowie mieszkańców oraz które miejscowości są najlepszymi miejscami do życia. Porównali 66 miast na prawach powiatu.

- Tworząc Indeks zdrowych miast, posługiwaliśmy się metodą badania z wykorzystaniem wag grupowych, oszacowanych z pomocą eksperckiej metody analizy hierarchicznej. Dzięki niej określiliśmy na zasadzie porównywania parami wskaźników, które z nich są ważniejsze i w jakim stopniu – tłumaczy dr hab. Agnieszka Chłoń-Domińczak, prorektor ds. nauki Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, która m.in. była odpowiedzialna za opracowanie badania.

Indeks zdrowych miast jest narzędziem, które obrazuje, jak miasta podchodzą do kluczowych kwestii związanych ze zdrowiem swoich mieszkańców. Wskazuje, które samorządy inwestują w tworzenie zrównoważonej przestrzeni miejskiej, edukację, środowisko i inne ważne dla rozwoju jednostek aspekty. W tym celu, w dokładnej analizie poddane zostały m.in.: realizowane programy zdrowia publicznego, umieralność na wybrane choroby cywilizacyjne, powierzchnia terenów zielonych czy też jakość powietrza.

Zwycięzcą ogólnego zestawienia okazała się Warszawa - obecnie jest najzdrowszym miastem w Polsce. Obok niej na podium znalazły się Opole i Chorzów. Kolejne są Gdańsk, Rzeszów i Koszalin, a na 7. pozycji rankingu uplasował się Białystok. Za stolicą Podlasia znalazły się Gdynia, Sopot i Poznań.

Oprócz głównego zestawienia, autorzy Indeksu wyłonili osiem kategorii, ważnych z punktu widzenia warunków do życia: zdrowie, ludność, usługi komunalne i społeczne, edukacja, mieszkalnictwo, środowisko, infrastruktura, przestrzeń. W każdej z nich wyłoniono liderów. I tak w kategorii zdrowie zostało nim Opole; ludność i pokolenia oraz usługi społeczne i komunalne - Rzeszów; edukacja - Białystok; mieszkalnictwo - Gliwice; środowisko - Sopot; infrastruktura - Nowy Sącz zaś przestrzeń - Świnoujście.

Indeks zdrowych miast został przygotowany przez Grupę LUX MED, naukowców ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Fundację Gospodarki i Administracji Publicznej. Badanie będzie ukazywało się cyklicznie, każdego roku.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl