Nauka

Wróć

Ilu uczniów zmieści się w kabinie ciężarówki?

2018-11-26 17:21:32
W kwietniu tego roku odbyła się akcja edukacyjna Ilu uczniów zmieści się w kabinie ciężarówki? Dzięki niej na białostockich uczniów czeka teraz nie lada atrakcja.
pixabay.com
Uczniowie przeprowadzili ciekawy eksperyment

W kwietniu Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych zorganizowało po raz kolejny akcję edukacyjną pod hasłem: Ilu uczniów zmieści się w kabinie ciężarówki?. W projekcie tym uczestniczyło 20 szkół z całej Polski, w tym Zespół Szkół Technicznych im. gen. Władysława Andersa w Białymstoku.

Inicjatywa ta polegała na zorganizowaniu ciągnika siodłowego oraz umieszczeniu jak największej liczby uczniów w jego kabinie (oczywiście dbając przy tym o ich bezpieczeństwo). Trzeba było też nakręcić film przedstawiający realizację tego zadania.

11 lipca organizatorzy podsumowali ten projekt, a Marzena Machałek, wiceminister edukacji narodowej, wybrała spośród zamkniętych kopert jedną szkołę, do której przyjedzie specjalistyczny pojazd treningowy - mobilny symulator jazdy. Nagroda została ufundowana przez ZMPD.

Szczęśliwy traf chciał, że wygrała właśnie szkoła z naszego miasta. Dzięki temu w środę (28.11) uczniowie Zespołu Szkół Technicznych im. gen. Władysława Andersa w Białymstoku będą mieli okazję uczestniczenia w zajęciach praktycznych na mobilnym symulatorze jazdy. Będzie to z pewnością wyjątkowa lekcja, którą zapamiętają na długo.

Stymulator jazdy jest bardzo realistyczny

Symulator Jazdy Samochodu Ciężarowego i Autobusu umożliwia bardzo realistyczne odwzorowanie jazdy osobówką i ciężarówką, a także autobusem. W kabinie znajdziemy wiele oryginalnych komponentów pojazdu. Silnik i elementy napędowe zostały jednak usunięte. Kabina pojazdu została zamontowana na ruchomej platformie, dzięki czemu uzyskuje się bardziej realne wrażenie dynamicznej jazdy. Oprócz tego zainstalowano w niej system projekcji, który oparty jest na wysokiej rozdzielczości monitorach LCD. To pozwala na orientację kierowcy.

Obraz jest pokazywany w sposób ciągły. Ciekawostką jest, że istnieje możliwość symulacji również nocą i w trakcie zmiany warunków pogodowych, co daje dodatkowe wrażenia. Z kolei zintegrowany system video umożliwia operatorowi obserwację kierowcy w kabinie pojazdu oraz obserwację pomieszczenia symulatora.

Zdaniem przedstawicieli szkoły nagroda ta jest doskonałym przykładem na to, że warto angażować młodzież do udziału w akcjach upowszechniających kształcenie zawodowe.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl