W związku z procedowanym projektem ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe, coraz więcej samorządów szykuje się już do dystrybucji opału na zimę. Dlatego miasto Białystok chce sprawdzić, ile węgla potrzebowaliby białostoczanie. To wstępne działanie pozwoli określić skalę potrzeb gospodarstw domowych na węgiel i odpowiednio zaplanować zakup oraz dystrybucję węgla na terenie Białegostoku. Do dokonania zakupu preferencyjnego jest uprawniona osoba fizyczna w gospodarstwie domowym, która spełnia warunki uprawniające do dodatku węglowego.
- Każde gospodarstwo domowe zlokalizowane na terenie Miasta Białystok, które jest zainteresowane kupnem węgla dystrybuowanego przez Miasto, może zgłosić zapotrzebowanie poprzez złożenie deklaracji zapotrzebowania na węgiel dla mieszkańców Białegostoku w ramach zakupu preferencyjnego paliwa stałego dla gospodarstw domowych - informuje Anna Kowalska z Departamentu Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku.
Mieszkańcy muszą w deklaracji potwierdzić, że ich głównym źródłem ciepła w budynku jest kocioł (piec) na węgiel i źródło to zostało zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
Deklarację można złożyć w następujący sposób:
- osobiście w Departamencie Gospodarki Komunalnej w Białymstoku przy ul. Kamiennej 17 lub w siedzibie Kancelarii Ogólnej Urzędu Miejskiego przy ul. Słonimskiej 1,
- elektronicznie na adres dgk@um.bialystok.pl,
- za pomocą
formularza interaktywnego.
Szczegółowe informacje na ten temat można uzyskać telefonicznie pod numerami: 85 869 6656, 85 879 7204, 85 879 7474, 85 879 7475, 85 879 7479, 85 879 7478, 85 879 7207.
Po wejściu w życie ustawy o dystrybucji węgla przez gminy miasto poinformuje o trybie składania wniosków o zakup preferencyjny paliwa stałego.
Ponadto Miasto Białystok zaprasza chętnych do współpracy przedsiębiorców, prowadzących składy węglowe i dysponujących odpowiednim zapleczem magazynowo-transportowym, do przedstawienia wstępnej oferty. Zgłoszenia przyjmowane są w formie pisemnej lub elektronicznej. Szczegółowe informacje można uzyskać telefonicznie pod numerami telefonów: 85 879 7207 lub 85 879 7478.