Ile ich dostaniemy i na co pójdą europieniądze
We wtorek (6.08) w Białymstoku odbędą się konsultacje z przedstawicielami Ministerstwa Rozwoju Regionalnego w sprawie tzw. Umowy Partnerstwa. To ona określi, ile środków unijnych w latach 2014-2020 trafi do naszego regionu i na co zostaną one przeznaczone.
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego
Umowa Partnerstwa
Projekt Umowy Partnerstwa wynika z wymagań stawianych przez Komisję Europejską. Po konsultacjach w regionie, trafi do rządu, a potem będzie negocjowany w Brukseli.
Umowa zakłada, że w najbliższych latach środki unijne pójdą głównie na przedsięwzięcia zwiększające konkurencyjność gospodarki, poprawę spójności społecznej i gospodarczej oraz podnoszenie sprawności i efektywności państwa. Nacisk będzie kładziony na partnerstwo publiczno-prywatne, regionalne specjalizacje oraz politykę miejską. Premie dostaną projekty przynoszące realne korzyści ekonomiczne, m.in. te łączące naukę z biznesem. Niemal 60% funduszy będzie zarządzanych regionalnie.
Głównymi odbiorcami unijnej pomocy pozostaną przedsiębiorcy i samorządy. Nadal wspierana będzie rozbudowa infrastruktury, inwestycje w gospodarkę niskoemisyjną, ochronę środowiska i energetykę, zwłaszcza zieloną. Duży nacisk zostanie położony na działania prowadzące do łagodzenia objawów rozwarstwienia społecznego i przestrzennego.
Unijne Programy
W nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej realizowanych będzie 6 programów krajowych, w tym jeden ponadregionalny dla województw Polski Wschodniej oraz 16 programów regionalnych (RPO).
Program Infrastruktura i Środowisko będzie wspierał gospodarkę efektywnie korzystającą z zasobów, przyjazną środowisku oraz sprzyjającą spójności terytorialnej i społecznej. Ma promować miasta, dedykując im specjalną pulę środków w obszarach transportu czy podniesienia efektywności energetycznej.
Program Inteligentny Rozwój ma pobudzić innowacyjność i konkurencyjność polskiej gospodarki. Będzie skoncentrowany na budowaniu powiązań między biznesem i nauką, rozwoju innowacyjności przedsiębiorstw, jakości badań oraz na pozycji krajowych jednostek naukowych. Głównymi odbiorcami wsparcia będą przedsiębiorstwa, jednostki naukowe, klastry i instytucje otoczenia biznesu.
Program Wiedza, Edukacja, Rozwój będzie ukierunkowany na wspieranie jakości, skuteczności i otwartości szkolnictwa wyższego. Z nowego Programu Polska Cyfrowa będą tworzone sieci szerokopasmowe (przede wszystkim sieć dostępowa), rozwijane e-usługi oraz realizowane działania związane z rozwojem kompetencji cyfrowych. Z kolei głównym zadaniem Programu Pomoc Techniczna będzie zapewnienie sprawnego systemu wdrażania funduszy polityki spójności.
W Programie Polska Wschodnia nacisk zostanie położony na poprawę sytuacji Polski Wschodniej poprzez działania na rzecz wzmocnienia rozwoju gospodarczego, w tym podniesienia poziomu innowacyjności jej gospodarki oraz rozwoju rynków pracy w makroregionie, jakimi są główne ośrodki miejskie.
Dzięki Regionalnym Programom Operacyjnym poprawi się konkurencyjność regionów oraz jakość życia ich mieszkańców. W nich nacisk będzie kładziony na wspieranie przedsiębiorczości, edukacji, zatrudnienia i włączenia społecznego, technologii informacyjno-komunikacyjnych, infrastruktury ochrony środowiska, energetyki oraz transportu.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl