W piątek (6.12) zaplanowano wernisaż wystawy Ikony - relikty podlaskich świątyń i przedstawienie założeń nowo powstałej ekspozycji. O pracach nad publikacją Katalog zabytków sztuki w Polsce, Powiat białostocki i odnalezieniu w Topilcu ikon z cerkwi w Supraślu opowiedzą: dr Marcin Zgliński, dr Katarzyna Kolendo-Korczak, dr hab. Zbigniew Michalczyk, Piotr Jamski z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.
W sobotnim (7.12) programie jest spotkanie z Martą Pokojowczyk, artystką, specjalistką w dziedzinie tkaniny artystycznej, Muzeum Ikon w Supraślu, a także wernisaż wystawy Oczyszczenie, na którą składają się prace Borysa Fiodorowicza inspirowane ikoną i ręcznikiem - motywami i ich znaczeniami występującymi na tkaninach obrzędowych. W aranżacji wystawy zostaną pokazane ręczniki obrzędowe ze zbiorów Muzeum w Bielsku Podlaskim, Oddziału Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.
W niedzielę (8.12) dr hab. Piotr Chomik, prof. Uniwersytetu w Białymstoku wygłosi wykład Tożsamość kulturowa mieszkańców Wielkiego Księstwa Litewskiego w okresie nowożytnym. Z kolei Joanna Tomalska-Więcek, kierownik Działu Sztuki Muzeum Podlaskiego w Białymstoku opowie o najstarszych ikonach na Podlasiu.
Program:
Ikony - relikty podlaskich świątyń