Wystawy, wernisaże, wydarzenia artystyczne

Wróć

III Ogólnopolskie Triennale Tkaniny Artystycznej Uczniów Szkół Plastycznych w Supraślu

2024-09-15
Termin: 2024-06-07 - 2024-09-15
Organizatorzy zapraszają na III Ogólnopolskie Triennale Tkaniny Artystycznej Uczniów Szkół Plastycznych w Supraślu.

Ogólnopolskie Triennale Tkaniny Artystycznej Uczniów Szkół Plastycznych w Supraślu to niepowtarzalne wydarzenie, które wyróżnia się swoją wielokierunkowością oraz oryginalnością, głównie za sprawą uczniów szkół średnich, którzy często są autorami wybitnych prac. Stanowi ono prezentację osiągnięć poszczególnych szkół plastycznych, umożliwiającą konfrontację działań twórczych z pracowni tkackich z całego kraju, co ma istotne znaczenie pedagogiczne i artystyczne. Pokazuje ono zarówno talent uczniów, jak i profesjonalizm nauczycieli, często również aktywnych artystów.

Tkanina artystyczna, będąca jedną z najrzadszych i najbardziej unikatowych dziedzin sztuki, cieszy się ogromnym uznaniem w środowiskach artystycznych na całym świecie. Realizacje prezentowane na Triennale imponują ogromną różnorodnością technik i materiałów, od tradycyjnej tkaniny warsztatowej po batik, haft, filc, a nawet odważne działania reliefowe i przestrzenne. W jednym miejscu spotykają się tradycja i nowoczesność, gdzie materiały tradycyjne, takie jak wełna, bawełna czy juta, kontrastują z włóknami sztucznymi, tekstylnymi, a nawet metalowymi.

Pomysłodawcą Biennale był ówczesny dyrektor Liceum Plastycznego w Supraślu, Zenon Gruszewski, a inauguracja imprezy miała miejsce w 1994 roku. Od tego czasu wydarzenie to odbywa się cyklicznie i stało się ważnym punktem kalendarza imprez artystycznych.

Współorganizatorami wystawy prac pokonkursowych Ogólnopolskiego Triennale Tkaniny Artystycznej Uczniów Szkół Plastycznych są: Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu oraz Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku imienia Stanisława Moniuszki.

Wernisaż odbędzie się 7 czerwca 2024 r. o godz. 13.00 (wstęp bezpłatny, za okazaniem specjalnej wejściówki – do odbioru w kasie biletowej OiFP).
Wystawa będzie dostępna do 15 września 2024 r.

Miejsce imprezy