II Wojna Światowa. Mija 75 lat od dnia jej wybuchu
75 lat temu Niemcy zaatakowali Polskę rozpoczynając tym samym II wojnę światową. Rocznica wybuchu największego w dziejach ludzkości konfliktu zbrojnego będzie upamiętniona w Białymstoku.
Michał Kardasz
Dla upamiętnienia rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz obrony Białegostoku w Kampanii Wrześniowej 1939 r. o godz. 12.00 w mieście zostaną włączone syreny alarmowe.
Główne uroczystości upamiętniające 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej odbędą się w samo południe, przy pomniku Obrońców Miasta na Wysokim Stoczku. Rozpoczną się podniesieniem flagi państwowej i odegraniem Hymnu Państwowego. Przewidziane są wystąpienia okolicznościowe i czas na modlitwę w obrządkach katolickim, prawosławnym i ewangelicko-augsburskim. Następnie zostanie odczytany apel poległych i oddana salwa honorowa. Pod pomnikiem zostaną złożone wieńce i kwiaty.
O godz. 16.00 w cerkwi pw. Zmartwychwstania Pańskiego przy ul. Sikorskiego odbędzie się panichida za obrońców miasta we wrześniu 1939 r. i wszystkich poległych w II wojnie światowej. Godzinę później, w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego przy ul. Jałbrzykowskiego zostanie odprawiona msza święta w tej samej intencji.
W Białymstoku II wojna światowa zaczęła się dużym ruchem wojsk i nielicznymi bombardowaniami. Między 6 a 11 września miasto opuściły władze cywilne, a 15 września wycofały się wojska polskie. Zostało zajęte przez Niemców, a dwa dni później dołączyły do nich oddziały radzieckie. Po wspólnej defiladzie i raucie w hotelu Ritz hitlerowcy przekazali władzę Rosjanom i wycofali się. 28 października 1939 r. Białystok włączono do Białoruskiej SRR. Za datę zakończenia II wojny światowej w mieście przyjmuje się 27 lipca 1944 r.
II wojna światowa miała tragiczne skutki dla obywateli wszystkich państw biorących w niej udział. Wg różnych szacunków w trakcie jej trwania mogło zginąć nawet 72 mln ludzi, w tym 47 mln cywilów. W Polsce życie straciło 160 tys. żołnierzy i prawie 2,5 mln cywilów, a w Holokauście zamordowano 3 mln polskich Żydów. W sumie działań nie przeżyło ponad 16% obywateli Rzeczypospolitej.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl