Praca

Wróć

Ich sytuacja zawodowa nie jest najlepsza. Nie zmieniły tego nawet braki kadrowe

2018-12-03 11:22:24
Większość firm, szczególnie tych dużych, ma braki kadrowe. Okazuje się jednak, że nie wszyscy mogą liczyć na lepszą sytuację zawodową.
pixabay.com
Mamy erę pracownika

Obecnie większość przedsiębiorstw szuka pracowników i stara się przyciągnąć ich do siebie jak najkorzystniejszymi ofertami. Wynika to z braków kadrowych, które są coraz dotkliwsze. Wszyscy wiedzą, że aktualnie mamy do czynienia z erą pracownika, więc podwładny może sobie pozwolić na znacznie większe wymagania niż przed laty. Nie wszystkich to jednak dotyczy.

Okazuje się, że sytuacja zawodowa osób z niepełnosprawnościami już nie jest tak dobra. Jak wynika z badań, od 3 lat liczba tych pracowników nie przekroczyła 460 tys. Także przedsiębiorcy decydujący się na ich zatrudnienie stanowią zaledwie niewielki odsetek. Wydawałoby się, że braki kadrowe to ogromna szansa dla osób niepełnosprawnych, które będą miały możliwość udowodnić, że pracują równie dobrze jak osoby zdrowe. Niektórzy zakładali, że i pracodawcy będą gotowi iść na ewentualne związane z tym ustępstwa. Niestety decyzja o przyjęciu niepełnosprawnego wciąż jest praktyką rzadko spotykaną.

– Na statystyki aktywności osób z niepełnosprawnościami patrzę z przekonaniem, że możemy zrobić więcej. Nie ma diametralnej poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych aktywnych zawodowo, choć obserwujemy większą liczbę ofert pracy. Pracodawcy zatrudniający pracowników z niepełnosprawnością w dalszym ciągu stanowią elitarny klub – mówi Łukasz Kubiak z agencji zatrudnienia Manpower, menedżer projektu związanego z zatrudnianiem osób z niepełnosprawnościami. – W Polsce nadal pokutuje strach przed nieznanym i stereotypowe myślenie o możliwościach takich pracowników. Przecież w związku z problemami w wyszukaniu odpowiednich talentów na rynku, w przededniu otwarcia się niemieckiego rynku pracy na pracowników z Ukrainy, naturalnym powinno być zwróceniem się w kierunku osób z niepełnosprawnością – dodaje.

Niepełnosprawni pracownicy są oddani firmie

Jak pokazuje praktyka – pracodawcy, którzy zdecydowali się zatrudnić osobę niepełnosprawną, nie żałują tej decyzji. Tacy podwładni często na swoich stanowiskach pracy radzą sobie znacznie lepiej niż ich zdrowi koledzy. Zazwyczaj znacznie bardziej zależy im na zatrudnieniu, są więc lojalni, zaangażowani i pracowici. Pracodawcy mają też inne korzyści, bowiem za przyjęciem takiej osoby nie tylko poprawia się wizerunek pracodawcy, ale i idą za tym korzyści finansowe.

– Nie wystarczą pojedyncze zrywy, ale polityka nastawiona na promocję zatrudnienia osób z grup defaworyzowanych, nie wykluczając zachęty finansowej. Przyszły rok może być wyzwaniem, gdyż docierają do nas głosy o spowolnieniu gospodarki, a co za tym idzie, mniejszej liczbie nowych miejsc pracy i jeszcze mniejszej liczby miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnościami – podsumowuje Kubiak.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl