Hydrobudowa zrezygnowała z budowy stadionu
Syndyk Masy Upadłości Hydrobudowy Polska S.A. oświadczył, że odstępuje od umowy na budowę stadionu miejskiego w Białymstoku. Magistrat zapewnia, że nie będzie to miało wpływu na realizację obiektu przy ul. Słonecznej.
Ewelina Sadowska-Dubicka
- W związku z oświadczeniem Syndyka Masy Upadłości Hydrobudowy Polska S.A. o odstąpieniu od umowy na budowę stadionu miejskiego w Białymstoku informujemy, że nie ma ono zasadniczego wpływu na realizację inwestycji - zapewniają służby prasowe Urzędu Miejskiego.
Jak tłumaczą urzędnicy, zgodnie z aneksem do umowy podpisanym w czerwcu, liderem konsorcjum realizującym inwestycję jest firma Obrascon Huarte Lain (OHL). Podmioty wchodzące w skład konsorcjum odpowiadają solidarnie za realizację inwestycji. W przypadku odstąpienia od umowy przez jednego z konsorcjantów, jego obowiązki przejmują pozostali członkowie konsorcjum.
W związku z tym, że Hydrobudowa S.A. do dnia złożenia oświadczenia przez Syndyka Masy Upadłości w rzeczywistości nie brała udziału w realizacji budowy ze względu na stan prawny w jakiej się znajdowała (i nadal znajduje), złożenie oświadczenia nie ma wpływu na trwałość umowy w stosunku do pozostałych członków konsorcjum.
Przypomnijmy: po kilku nieudanych przetargach stadion w Białymstoku zaczęło budować konsorcjum Eiffage Mitex Budownictwo S.A. Gdy wykonawcy mieli rażące opóźnienia w realizacji inwestycji, miasto zerwało z nimi umowę. W kolejnym przetargu zdecydowano, że obiekt dokończy Unibep, jednak po odwołaniach i rozstrzygnięciu Krajowej Izby Odwoławczej inwestycję powierzono konsorcjum na czele z Hydrobudową stawiającją m.in. stadiony na Euro 2012. Gdy firma ta ogłosiła upadłość, liderem konsorcjum zostało hiszpańskie OHL i to ta firma od kilku miesięcy prowadzi roboty przy ul. Słonecznej (do tej pory w umowie z Hydrobudową).
Więcej informacji na temat aktualnego stanu budowy mają podać władze miasta na poniedziałkowej (29.10) konferencji prasowej.
Białostocki stadion ma mieć podgrzewaną murawę, rozbudowane zaplecze treningowe i 22600 miejsc dla widzów (50 dla osób niepełnosprawnych). Cała widownia, o dwóch strefach wysokościowych, będzie zadaszona. W obiekcie znajdzie się miejsce dla gastronomii, handlu, a także powierzchnie biurowe. W otoczeniu stadionu powstanie parking na 950 samochodów osobowych oraz 80 autobusów i wozów transmisji satelitarnej.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl