Husaria, damy dworu, a nawet król i królowa. Tak wyglądała tegoroczna Parada Branickich
Przejazd dawnego wojska, rekonstrukcje i uroczystości. Ulicami naszego miasta przeszła Parada Branickich. Sprawdźmy, jak przebiegały uroczystości i atrakcje z nią związane.
Materiały organizatora
Parada Branickich – Wiktoria Wiedeńska Polska Zwycięska to wydarzenie zorganizowane przez Fundację Obowiązek Polski. Uczestnicy uczcili w ten sposób pamięć o zwycięstwie w Bitwie pod Wiedniem z racji na niedawno wypadającą 340. rocznicę tego wydarzenia oraz wodza tej batalii - króla Jana III Sobieskiego i jego wojsko. Na białostockim rynku zobaczyliśmy rekonstruktorów króla wraz z towarzyszącą mu husarią i innymi formacjami.
Jak wyglądał przebieg całego wydarzenia?
Wydarzenie rozpoczęła uroczysta Msza Święta, w której wzięli udział wojownicy oraz damy stylizowani zgodnie z kulturą XVII wieku. Po zakończeniu wspólnej modlitwy wyruszyła parada. Na jej czele mogliśmy podziwiać wspomniane już damy dworu, a nawet samą królową Marysieńkę. W korowodzie znalazła się także piechota polska, a nawet wojsko tureckie, czambuł tatarski oraz husaria. Wisienką na torcie całego wydarzenia była obecność perfekcyjnie zrekonstruowanego króla Jana III Sobieskiego w pełnej zbroi i na grzbiecie wspaniałego rumaka.
Pod Ratuszem Miejskim, gdzie zakończyła się uroczysta parada na uczestników czekały pokazy i animacje upamiętniające jedną z najważniejszych bitew na całym świecie. Serca licznej publiczności skradła przede wszystkim widowiskowa musztra husarska oraz pokazy łucznictwa konnego.
Co miało na celu całe to przedsięwzięcie?
Organizatorzy Parady Branickich chcieli zachęcić białostoczan do kultywowania pamięci narodowej.
- Sensem wydarzenia było pokazanie, że warto czerpać z historii lekcję oraz pokazywać nasze zwycięstwa, tak abyśmy nie popełniali błędów, a działali jako państwo skuteczne, mądrze podejmujące decyzje – tak podsumował gawędę o Wiktorii Wiedeńskiej, Dariusz Wasilewski, husarz ale i organizator przedsięwzięcia.
Parada odbyła się dzięki dofinansowaniu ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego - edycja 2023 Wolność po polsku.
Zofia Kondraciuk
24@bialystokonline.pl