Huczne obchody Święta Ulicy Warszawskiej [ZDJĘCIA]
Spacery z przewodnikiem, zwiedzanie wyjątkowych miejsc, spotkania z ciekawymi ludźmi, wystawy, kiermasze, koncerty, strefa gastro - podczas Święta Ulicy Warszawskiej atrakcji zdecydowanie nie brakowało. Białostoczanie chętnie z nich korzystali.
Adrianna Zawadzka
W sobotę (9.09) już od samego rana ul. Warszawska w Białymstoku była oblegana. Nic dziwnego - na ten dzień zaplanowano naprawdę sporo atrakcji. I to w różnych, często zaskakujących miejsach. Odkryto miejsca na co dzień ukryte, niezauważane. Odsłonięto podwórze i przesmyki. Dodatkowo też część ulicy zamknięto dla ruchu drogowego, żeby można było swobodnie nią spacerować.
Święto Ulicy Warszawskiej to inicjatywa Stowarzyszenia Przyjaciół Ulicy Warszawskiej. Wraz ze współorganizatorami przygotowali huczne obchody. Odwiedzający mogli przenieść się do czasów hetmana Branickiego, by poznać historię tego miejsca.
Nie brakowało także służb mundurowych, które tego dnia udostępniły swoje wozy. Chętni mogli wejść do środka i poczuć się jak strażak lub policjant. Natomiast na swoim dziedzińcu Poczta Polska wystawiła sporo eksponatów: naprawdę starą maszynę do pisania, urządzenie do lakowania przesyłek, maszynę datującą, stare metalowe pieczątki, strój listonosza oraz już bardziej współczesne auta pocztowe. Można było przy okazji zaopatrzyć się w pamiątki z Białegostoku oraz pocztówkę z okolicznościowym stemplem.
Na parkingu przed Zmianą Klimatu odbył się potańcówkowy koncert z kapelą NICPONIE, która w klimatach mało tradycyjnego brzmienia tradycyjnej kapeli warszawskiej zagrała dawne szlagiery, przeboje lat późniejszych i hity współczesne. Wieczorem zaś w Pubie 6-Ścian zaplanowano dancing z polsko-litewskim zespołem AGE oraz DJ-em MM.
Osoby lubiące aktywność fizyczną na świeżym powietrzu mogli wziąć udział w zajęciach pilatesu, jogi i odprężyć się na pokazie Tai Chi. Była też okazja do wykonania badań dermaskopowych, poziomu cukru we krwi, ciśnienia kwi oraz przeszkolenia się na fantomach z samobadania piersi i jąder.
Poza tym można było skorzystać z giełdy podręczników, wyprzedaży książek i kiermaszów. Odbyło się też wiele spotkań autorskich, na przykład z Agnieszką Wiszowatą, Wiesławem Wróblem czy Urszulą Arter i Wojciechem Koronkiewiczem, oraz wystaw i warsztatów.
W akcję włączyły się również lokalne punkty gastronomiczne. Specjalne menu przygotowały Cechowa oraz Restauracja Piwko Kaczka Sushi we współpracy z Restauracją Mazel Tov, a także legendarny sklep PSS Społem Wars, Baristacja – Kawiarnio Piekarnia, Pięć Dębów, Miły Burger i La Bomba bistro&bar.
Patronowaliśmy wydarzeniu.
Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.reducha@bialystokonline.pl