Kultura i Rozrywka

Wróć

Huczne imieniny Izabeli Branickiej. Na festiwal wstęp jest wolny

2017-11-14 11:04:44
Recital, koncert oratoryjny czy spektakl - m.in. takie wydarzenia są w programie Festiwalu Sztuk Dawnych - Imieniny Izabeli Branickiej. Tegoroczna edycja imprezy rozpocznie się w czwartek (16.11).
Anna Dycha
Festiwal prezentuje muzykę dawną w kontekście innych sztuk składających się na kulturę końca I Rzeczpospolitej, nawiązując do opisów hucznych obchodów imienin Izabeli Branickiej z Poniatowskich.

Imieniny Izabeli Branickiej z Poniatowskich, żyjącej w latach 1730-1808 żony Jana Klemensa Branickiego - Hetmana Wielkiego Koronnego, jednego z największych magnatów końca XVIII w., obchodzone były bardzo wystawnie, składały się nań m.in. koncerty, oratoria, inscenizacje teatralne, operowe i spektakle baletowe tańce, a także uroczyste celebracje liturgiczne. Oparcie festiwalu o sztuki muzyczne prezentowane w historycznych wnętrzach z XVIII w. ma przybliżyć odbiorcom kulturę i sztukę tego okresu. Festiwal przywraca dla kultury polskiej dzieła zapomniane, rzadko lub wcale nie wykonywane współcześnie, a cieszące się wielką popularnością za życia Izabeli.

Tegoroczny Festiwal rozpoczną wieczory historyczne z gawędą o Branickiej oraz recitalem Urszuli Jasieckiej-Bury na klawesynie w Muzeum w Tykocinie (16.11) oraz Pałacu Branickich w Choroszczy (17.11). Przez kolejne trzy dni wydarzenia odbywać się będą w Pałacu Branickich w Białymstoku. W sobotę (18.11) - rekonstrukcję Nieszporów Maryjnych z XVIII w. z muzyką J.D. Zelenki wykona międzynarodowa obsada solistów, Schola Gregoriana Sancti Casimiri, chór Zespołu Muzyki Dawnej Diletto oraz Orkiestra Festiwalu Sztuk Dawnych pod dyr. Anny Moniuszko. W dzień imienin hetmanowej - w niedzielę (19.11) - zostanie zaprezentowany spektakl taneczno-muzyczny Pewnego razu w Wenecji w wykonaniu Baletu Dworskiego Cracovia Danza i trupy Komedianty. Na finał (20.11) tegorocznego Festiwalu zabrzmi Oratorium J.A. Hassego - La Conversione di Sant'Agostino w wykonaniu solistów, chóru Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz orkiestry Zespołu Muzyki Dawnej Diletto pod dyr. Anny Moniuszko.

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Pro Anima, wstęp jest wolny. Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym wydarzenia.

Program: Festiwal Sztuk Dawnych - Imieniny Izabeli Branickiej 2017
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl