Kultura i Rozrywka

Wróć

Huczne imieniny Izabeli Branickiej. Można je świętować na festiwalu

2018-11-07 12:32:53
Koncerty i gawędy historyczne poświęcone Izabeli Branickiej są w programie Festiwalu Sztuk Dawnych. Rozpocznie się on we wtorek (13.11).
Marek Białokoz
Ach, co to były za imieniny

Festiwal prezentuje muzykę dawną w kontekście innych sztuk składających się na kulturę końca I Rzeczpospolitej. Wydarzenie nawiązuje do opisów hucznych obchodów imienin Izabeli Branickiej z Poniatowskich.

Imieniny Izabeli Branickiej z Poniatowskich, żyjącej w latach (1730-1808) żony Jana Klemensa Branickiego - Hetmana Wielkiego Koronnego, jednego z największych magnatów końca XVIII wieku, obchodzone były bardzo wystawnie. Składały się nań m.in. koncerty, oratoria, inscenizacje teatralne, operowe i spektakle baletowe tańce, a także uroczyste celebracje liturgiczne.

Oparcie Festiwalu o sztuki muzyczne prezentowane w historycznych wnętrzach z XVIII wieku ma przybliżyć odbiorcom kulturę i sztukę tego okresu. Festiwal przywraca też dla kultury polskiej dzieła zapomniane lub te, które były rzadko lub nie były wcale wykonywane współcześnie, a cieszące się wielką popularnością za życia Izabeli.

Atrakcyjny program

Tegoroczny Festiwal Sztuk Dawnych rozpocznie się we wtorek (13.11) od monumentalnego dzieła działającego w Rosji polskiego kompozytora - Józefa Kozłowskiego - Requiem na śmierć ostatniego króla Polski, które wykonamy w roku 220. rocznicy śmierci Stanisława Augusta Poniatowskiego - brata Izabeli Branickiej. Przed koncertem będzie możliwość zwiedzania piwnic pałacowych w ramach współpracy z Muzeum Historii Medycyny i Farmacji.

W kolejnych dniach w Ratuszu w Białymstoku i Ratuszu w Bielsku Podlaskim odbędą się Wieczory Historyczne z gawędą o Izabeli Branickiej, podczas których wystąpi klawesynistka Paulina Tkaczyk, prezentując twórczość kompozytorów związanych z dworem Sasów. Również w Bielsku Podlaskim w ufundowanej przez Izabelę Branicką bazylice pw. Narodzenia NMP wystąpi Schola Gregoriana Sancti Casimiri z programem Cantus Mariales - dawne śpiewy o NMP.

W niedzielę (18.11) - w przeddzień imienin Branickiej - zostanie zaprezentowany spektakl Ballet de la musique w wykonaniu Tancerzy Baletu Dworskiego Cracovia Danza oraz Zespołu Instrumentów Dawnych Intrada w auli widowiskowej Wydziału Pedagogiki i Psychologii w Białymstoku.

Festiwal zwieńczy koncertowe wykonanie serenata drammatica Il sogno di Scipione Johanna Adolfa Hasse'go w Pałacu Branickich w 260 lat od premiery w Warszawie. To wydarzenie jest zaplanowane w poniedziałek (19.11).

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Pro Anima. Portal BiałystokOnline patronuje wydarzeniu.

Program: Festiwal Sztuk Dawnych - Imieniny Izabeli Branickiej
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl