Historyczny sukces białostockich Odyseuszy. Będą nas reprezentowali w USA
Mali Odyseusze z Zespołu Szkół Społecznych nr 3 Białostockiego Towarzystwa Oświatowego odnieśli zwycięstwo w 25. jubileuszowej edycji konkursu twórczego rozwiązywania problemów rozbieżnych.
ZSS nr 3 w Białymstoku
Finał konkursu odbył się na początku kwietnia w Gdyni. Białostockie Towarzystwo Oświatowe było reprezentowane przez cztery drużyny. Zwycięzcy, który zdobyli tytuł Mistrzów Polski, musieli stworzyć przedstawienie, w którym jedna z bajek Ezopa jest wiralem i staje się powszechna dzięki trzem sposobom: wizualnym, dźwiękowym oraz jednym wybranym samodzielnie przez drużynę.
Zwycięzcy postawili na Lisa i winogrona. Do przedstawienia przygotowywali się cztery miesiące. Samodzielnie zinterpretowali tekst i napisali scenariusz. Dodatkowo sami też stworzyli dekoracje i kostiumy (większość z nich powstała z surowców wtórnych). Utrudnieniem był dodatkowo fakt, iż młodzież nie mogła w pracy nad rozwiązaniem problemu korzystać z pomocy rodziców i trenerów.
W finale białostoccy uczniowie podczas 8-minutowego przedstawienia dzielili się z widzami swoją wiedzą i zdolnościami z zakresu fizyki czy chemii. W trakcie konkursu musieli również zmierzyć się z zadaniem niespodzianką - co było jedną z najtrudniejszych części finału.
Uczniowie z Podlasia okazali się najlepsi w całej Polsce (w sumie startowały 522 odysejowe drużyny). Siedmioosobowa drużyna z klas II gimnazjum zdobyła mistrzostwo Polski w swojej kategorii i uzyskała awans do Finałów Światowych, które odbędą się pod koniec maja w Stanach Zjednoczonych w stanie Iowa. To ważne wydarzenie dla Podlasia, gdyż po raz pierwszy drużyna z naszego regionu znalazła się w prestiżowym gronie Odyseuszy reprezentujących Polskę na Finałach Światowych.
Okazuje się jednak, że aby wyjechać na kolejne eliminacje do USA, potrzebna jest pomoc – koszt takiej podróży wynosi 100 tys. zł. Podlascy Odyseusze liczą jednak na hojność sponsorów oraz władz miasta.
Uczniowie ze Społecznej Trójki już od trzech lat biorą (z powodzeniem) udział w konkursie. Jak dotąd każda z ekip znajdowała się w ścisłej dziesiątce najlepszych polskich drużyn.
Atutem Odysei Umysłu jest fakt, że młodzież nie tylko uczy się nowych rzeczy, ale też nawiązuje nowe znajomości oraz dowiaduje się, że jeden problem może mieć nieskończoną ilość rozwiązań, które wymagają wykorzystania w praktyce m.in. wiedzy i wyobraźni.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl