Grypoodporni 65+ - mieszkańcy jednej z gmin mogą korzystać z darmowych szczepień
W tym roku w mieście i gminie Choroszcz odbędzie się kolejna edycja Programu Profilaktycznego Grypoodporni 65, w ramach którego mieszkańcy mogą skorzystać z darmowych szczepień.
pixabay.com
W czwartek (1.09) ruszą zapisy do kolejnej edycji Programu Profilaktycznego Grypoodporni 65+ realizowanego w Choroszczy. Akcja skierowana jest do mieszkańców gminy po 65. roku życia. Mogą oni skorzystać z całkowicie bezpłatnych szczepień przeciwko grypie. Należy podkreślić, że iniekcje będą poprzedzone badaniami ukierunkowanymi na wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań do podania szczepionki. Każdy pacjent będzie też edukowany na temat grypy oraz infekcji grypopodobnych.
Koszty szczepień są całkowicie pokrywane przez samorząd, osoby, które wezmą udział w akcji nic nie płacą. W tym roku gmina przeznaczyła na ten cel 23 tys. zł.
- Z każdą edycją zwiększamy w naszym budżecie pulę środków na zdrowie – mówi Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński. Jest to spowodowane, z jednej strony, zwiększeniem kosztów samych szczepionek, ale także zależy nam na tym, aby coraz większa liczba naszych seniorów mogła z profilaktycznego programu skorzystać – dodaje włodarz Gminy Choroszcz.
Program nie opiera się jedynie na szczepieniach, bowiem jego beneficjenci mogą zdobyć większą wiedzę na temat ciężkiej choroby zakaźnej, jaką jest grypa, otrzymuj porady dotyczące profilaktyki tej choroby.
W 2022 roku szczepienia na terenie Gminy Choroszcz prowadzi NZOZ Medicus z Choroszczy.
Zapisy na szczepienia odbywają się od 1 września w przychodni przy ul. A. Mickiewicza 2 w Choroszczy i pod nr. Tel.: 85 719 19 99.
Do Programu Grypoodporni 65+ zostaną zakwalifikowani wszyscy mieszkańcy gminy Choroszcz, którzy najpóźniej w dniu szczepienia skończą 65 lat, wyrażą chęć uczestnictwa w programie, a ich stan zdrowia, ustalony po uprzednich badaniach kwalifikujących, pozwoli na podanie szczepionki.
Ze względu na ograniczoną liczbę szczepionek, o jej podaniu będzie decydowała kolejność zgłoszeń.
Grypa jest poważną chorobą
Wiele osób nie jest świadomych, jak ciężką i zakaźną chorobą jest grypa. Nieleczona może stanowić nie tylko zagrożenie dla zdrowia, a nawet i życia. Jest to też jedna z częstszych przyczyn umieralności, jest to związane z poważnymi powikłaniami tej choroby. Najwięcej zachorowań jest podczas sezonowej epidemii grypy, czyli od jesieni do wiosny.
Wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową, warto mieć na uwadze, że grypa powoduje też problemy z układem krążenia, oddechowym, ośrodkowym układem nerwowym czy innych narządów.
Czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania na grypę jest nieprzestrzeganie higieny, infekcje, ciąża, wiek (dzieci do 15. roku życia i dorośli powyżej 65. roku życia), choroby przewlekłe, niewłaściwa dieta, przebywanie w dużych skupiskach ludzkich w okresie zwiększonego ryzyka oraz bezpośredni kontakt z chorym i przedmiotami, które mogą być skażone wirusem.
Uznaje się, że najskuteczniejszym sposobem walki z grypą są szczepienia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wykonywanie szczepień przeciwko grypie sezonowej raz w roku.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl