- To już czwarte spotkanie z grafiką zwane Graficznym Białymstokiem. Powrót po dwóch latach przerwy, przez niektórych nie odnotowanej, przez innych odczutej ewidentnie jako istotny brak w cyklu zdarzeń kulturalnych. Bo Graficzny Białystok powinien być, czemu go nie ma, chcemy, by znowu był - przez ten czas słychać było mnóstwo podobnych głosów. To znak,iż to, o czym myśleliśmy startując w 2007 roku spełnia się - powiedział Tomasz Kukawski, organizator i wykładowca Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Jego zdaniem dzięki, wydarzeniu, Białystok zaistniał na graficznej mapie Polski. - Udział w Graficznym Białymstoku jest szansą dla młodych ludzi, studentów i absolwentów WA PB na kierunku Grafika. Po ukończeniu studiów II stopnia na uczelniach akademickich w Gdańsku, Łodzi, Warszawie, Poznaniu czy w Lublinie wrócą tutaj. Chcemy, by tu żyli, pracowali, tworzyli, pokazywali owoce swej pracy, byli kreatywnymi artystami, chcemy, by miasto i środowisko też tego chciało - dodaje Kukawski. Wykładowca zaznacza, że Graficzny Białystok powinien ewaluować, zarówno organizacyjnie w kierunku stowarzyszenia o tej nazwie, a także formalnie w kierunku konkursu międzynarodowego z wystawami towarzyszącymi.
Wzorem lat poprzednich, IV edycja imprezy łączy w harmonijnej współpracy kilka instytucji zajmujących się upowszechnianiem kultury w mieście. Są nimi: Białostocki Ośrodek Kultury, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury, Białostocki Teatr Lalek oraz Wydział Architektury Politechniki Białostockiej. Tegoroczna koncepcja ekspozycyjna oscyluje wokół pojęcia pracowni i relacji mistrz-uczeń (artysta dydaktyk a młody artysta). Do obejrzenia będą prace z siódmej edycji Biennale Grafiki Studenckiej 2011, organizowanego od 1999 roku przez Katedrę Grafiki Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, grafiki studenckie z Pracowni Grafiki Warsztatowej Katedry Sztuki Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej w Białymstoku, grafiki z okazji 40- lecia istnienia Pracowni Serigrafii Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, grafiki studenckie i dyplomowe z Pracowni Grafiki Warsztatowej Wydziału Sztuki Nowych Mediów Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych w Warszawie, a także prezentacja prac dyplomowych (filmów i animacji) Zakładu Sztuki Mediów Cyfrowych Instytutu Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Zakończeniem artystycznego maratonu będą koncerty w Klubie Fama. Wystąpią: Ajo - muzyka elektroniczna z wizualizacjami z Lublina oraz Ilona Karpiuk z zespołem Ilo&Friends, którzy zaprezentują Nową opowieść o kolędzie.
Warto dodać, że projekt jest częścią programu Międzynarodowego Triennale Grafiki - Kraków 2012. Wszystkie wystawy potrwają co najmniej do 3 stycznia 2012 roku.
Sprawdź szczegółowy program:
Graficzny Białystok 2011