Aktualności

Wróć

Google w Białymstoku. Miasto w usłudze Street View

2011-08-18 00:00:00
Google przez całe lato pracuje nad przygotowaniem usługi Street View dla Polski i odwiedza kolejne regiony kraju. Obecnie trwają przygotowania do sfotografowania Pałacu Branickich i Rynku Kościuszki. Białostockie atrakcje turystyczne zajęły drugie miejsce w plebiscycie internautów na polską wizytówkę usługi.
M.Gorbacz
Z początkiem lata specjalne samochody wyposażone w aparaty fotograficzne rozpoczęły przygotowanie zdjęć z Polski na potrzeby usługi Street View - funkcji Map Google, pozwalającej na wirtualne zwiedzanie miejsc z całego świata.

Poza samochodami, Google wykorzystuje do wykonywania zdjęć także trójkołowe rowery, szczególnie w punktach atrakcyjnych turystycznie, w których nie mogą pojawić się samochody. Rowery trafią do miejsc, które znalazły się w finale zakończonego niedawno plebiscytu Patrzcie, Polska! Wybieramy naszą wizytówkę na Street View. Internauci oddali w plebiscycie ponad 115 tys. głosów, a zwycięzcą została ulica Piotrkowska w Łodzi. Dzięki temu zdjęcia ul. Piotrkowskiej zostaną zaprezentowane na Mapach Google jako pierwsze z Polski.

- Ogromne zainteresowanie plebiscytem i aktywność lokalnych społeczności przerosły nasze oczekiwania. Chcielibyśmy więc uhonorować miejsca, które znalazły się w finale plebiscytu i pokazać je w Street View - mówi Marta Jóźwiak z Google Polska. - W najbliższych planach, poza ulicą Piotrkowską w Łodzi, mamy Pałac Branickich i Rynek Kościuszki w Białymstoku oraz Wały Chrobrego i Stare Miasto w Szczecinie. W nadchodzących tygodniach zostaną one sfotografowane przez rowery Street View, jeśli tylko pozwoli na to pogoda - dodała Jóźwiak.

Street View jest funkcją Map Google, która pozwala użytkownikom wirtualnie podróżować po świecie, oglądając miejsca na zdjęciach panoramicznych z perspektywy przechodnia. W ramach Street View można oglądać fotografie wykonane na wszystkich 7 kontynentach, łącznie w 27 krajach, w tym specjalne zdjęcia licznych atrakcji turystycznych.

Po kilku miesiącach zbierania materiału zdjęciowego, a następnie zaawansowanych obróbkach technologicznych, fotografie z Polski zostaną udostępnione użytkownikom Map Google na całym świecie. Edycja zdjęć polega m.in. na zamazywaniu twarzy przypadkowych przechodniów i numerów rejestracyjnych pojazdów w celu ochrony prywatności, jak również przetwarzaniu i dokładnym łączeniu obrazów w panoramy 360 stopni.
MAG