Kultura i Rozrywka

Wróć

Godziny nagrań, tysiące zdjęć. Jak wykorzystać bogate zbiory e-Mediateki CLZ?

2017-10-19 16:01:37
20 osób wzięło udział w seminarium Wykorzystanie zasobów archiwów społecznych w edukacji, które odbyło się w środę (18.10) w Centrum im. Ludwika Zamenhofa. Uczestnicy spotkania mogli poznać m.in. projekt e-Mediateka CLZ.
Anna Dycha
Multimedialne archiwum w internecie

Seminarium było adresowane do nauczycieli historii lub wiedzy o społeczeństwie i edukatorów z województwa podlaskiego zajmujących się historią lokalną, którzy chcieli urozmaicić prowadzone przez siebie lekcje czy zajęcia, wprowadzając nowe metody pracy z uczniami bądź uczestnikami zajęć. W spotkaniu wzięły udział osoby nie tylko z Białegostoku, ale też m.in. z Sejn czy Sokółki.

Uczestnicy seminarium mogli się dowiedzieć, jak znaleźć oraz w skuteczny i ciekawy sposób wykorzystać zasoby archiwów społecznych, gromadzące relacje Świadków Historii, dokumenty i zdjęcia. Tego rodzaju materiały zebrane są w Mediatece CLZ, czyli multimedialnym archiwum historii mówionej miasta i regionu. Część z nich, dzięki projektowi e-Mediateka CLZ, jest dostępnych w internecie, na stronie placówki.

- Zależy nam na tym, by gromadzić dziedzictwo Białegostoku - mówi Mariusz Bieciuk z Białostockiego Ośrodka Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa. - W tej chwili mamy około 300 godzin nagrań, z czego udostępniamy około 108 godzin, które mają napisy w języku polskim i angielskim oraz audiodeskrypcję. Na platformie internetowej udostępnionych jest też ponad 2000 opracowanych fotografii i dokumentów.

Było seminarium, będzie wydawnictwo

W e-Mediatece znaleźć można także scenariusze edukacyjne, które dotyczą różnych okresów w historii Białegostoku - międzywojennego czy PRL-u. Jest także scenariusz poświęcony językowi esperanto. Centrum im. Ludwika Zamenhofa gromadzi także materiały na temat dzielnicy Bojary, w przygotowaniu są Starosielce. Wkrótce wysłuchać można też będzie wspomnień harcerzy. Znaleźć tu można także gry i aplikacje oraz mapę historyczną Białegostoku. Większość materiałów dostępna jest na zasadzie Creative Commons, czyli wolnej licencji.

Środowe seminarium poprowadzili eksperci: Monika Koszyńska (Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN), Jarosław Pałka (Dom Spotkań z Historią), Monika Kajdanowska i Mariusz Bieciuk (Białostocki Ośrodek Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa).

Podsumowaniem spotkania będzie wydawnictwo zawierające teksty ekspertów oraz przykładowe scenariusze edukacyjne. Publikacja zostanie udostępniona online na stronie internetowej BOK/CLZ.

Seminarium zrealizowane zostało w ramach projektu e-Mediateka CLZ dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami projektu są Ośrodek Karta i Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego.

Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym projektu.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl