Aktualności

Wróć

Godzina dla Ziemi. W Białymstoku wyłączone zostaną niektóre iluminacje

2018-03-24 07:54:39
Zgaszone będą światła warszawskiego Pałacu Kultury, wieży Eiffle’a, londyńskiego Big Bena i m.in. białostockiego ratusza oraz bram Pałacu Branickich. Wszystko w ramach akcji Godzina dla Ziemi.
Anna Dycha
W najbliższą sobotę (24.03), na godzinę w ponad 180 krajach świata zgasną światła. W ciemnościach pogrążą się słynne budowle oraz domy i mieszkania. Odbędzie się to w ramach ekologicznej akcji Godzina dla Ziemi, której organizatorem jest WWF.

Już tradycyjnie także w Białymstoku – o godz. 20.30 – będzie ciemno.

Na 60 minut wyłączone zostaną iluminacje takich budynków jak: białostocka katedra, kościoły m.in.: św. Rocha, św. Wojciecha, pw. Ducha Świętego, pw. Miłosierdzia Bożego, pw. Wszystkich Świętych, pw. św. Jadwigi Królowej, pw. Matki Boskiej Fatimskiej oraz pw. św. A. Boboli.

W tym czasie nie będą oświetlone także cerkwie: pw. św. Mikołaja, pw. Świętego Ducha (łącznie z dzwonnicą), pw. Zmartwychwstania Pańskiego, pw. Wszystkich Świętych, pw. św. Jerzego Wielkomęczennika oraz św. Sofii Mądrości Bożej Hagia Sophia.

Ponadto ten symboliczny gest obejmie także miejski ratusz, bramy Pałacu Branickich, pałacyk gościnny, budynek prokuratury okręgowej oraz budynek po Książnicy Podlaskiej (ul. Kilińskiego).

W tym roku w Polsce światła zgasną dla Puszczy Karpackiej, a właściwie - zgodnie z oficjalną nazwą - dla lasów, które znajdują się na terenie Nadleśnictwa Bircza (powiaty bieszczadzki i przemyski) i których zasoby - zdaniem działaczy WWF - wymagają szczególnej ochrony.

Godzina dla Ziemi to akcja, która ma na celu uwrażliwienie ludzi na kurczenie się zasobów naturalnych i nadmierną ich eksploatację. Specjaliści przekonują, że jeśli nic się nie zmieni do 2030 r., to nawet dwie planety nie wystarczą do zaspokojenia naszych potrzeb.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl