Gmina odwołuje edycję budżetu obywatelskiego, inna zachęca do złożenia wniosku
600 tysięcy złotych - tyle wynosi kwota tegorocznego budżetu obywatelskiego w Wasilkowie. Trwa nabór wniosków. Chętni mogą zgłaszać swoje pomysły i inicjatywy. Co ciekawe, inna podlaska gmina zrezygnowała z takiego podziału pieniędzy.
UM Wasilków
Wasilków realizuje kolejną edycję budżetu obywatelskiego
Do końca sierpnia trwa nabór wniosków do dziesiątej - jubileuszowej - edycji budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje pomysły na rozwój miasta i wsi. Kwota budżetu obywatelskiego 2025 to 600 tysięcy złotych, z czego 360 tysięcy złotych na projekty ogólnomiejskie, 210 tysięcy złotych na projekty sołeckie, a 30 tysięcy złotych na projekty zielone.
Co ważne, kosztorys zgłoszonego projektu miejskiego nie może przekroczyć 150 tysięcy złotych, sołeckiego - 35 tysięcy złotych, a zielonego - 30 tysięcy złotych.
Jak złożyć projekt? Wniosek papierowy można przynieść do Urzędu Miejskiego w Biurze Obsługi Interesanta lub przesłać mailem na adres: kancelaria@wasilkow.pl. Jest też prostszy i szybszy sposób - przez platformę konsultacyjną www.twojwasilkow.pl.
Projekty zgłoszone do realizacji mogą dotyczyć zarówno wydatków inwestycyjnych, jak i nieinwestycyjnych. Nie ma też limitu zgłaszanych inicjatyw. Chętni mogą skorzystać z bezpłatnych konsultacji projektów w urzędzie - pok. nr 13, tel. 85 718 54 00 w. 036.
Do projektu ogólnomiejskiego oraz zielonego wymagane jest złożenie do Urzędu listy poparcia dziesięciu mieszkańców gminy Wasilków.
Następnie do 16 września potrwa weryfikacja formalna projektów, a do 25 września - procedura odwoławcza/spotkanie zespołu ds. budżetu obywatelskiego ws. losowania kolejności zgłoszonych projektów na karcie do głosowania.
Głosowanie mieszkańców odbędzie się w dniach od 1 do 13 października na dwa sposoby - przez platformę www.twojwasilkow.pl (klikając like) lub wrzucając kartę do urny. Każdy mieszkaniec gminy Wasilków będzie mógł wtedy zagłosować na jeden projekt ogólnomiejski, jeden projekt sołecki i jeden projekt zielony.
Wyniki zostaną podane do publicznej wiadomości maksymalnie do dnia 4 listopada.
Choroszcz rezygnuje z tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego
Okazuje się, że mieszkańcy gminy Choroszcz nie będą mogli wziąć udziału w Budżecie Obywatelskim 2025. Dlaczego? Tak zdecydowała większość radnych na ostatniej sesji.
Za likwidacją budżetu obywatelskiego zagłosowali: Wojciech Jan Cymbalisty, Piotr Krajewski, Adam Kamieński, Marcin Popławski, Robert Zieliński, Urszula Jaźwińska, Adrian Pilis, Beata Marlena Jeżerys, Piotr Paweł Dojlida, Dariusz Śliwonik oraz Anna Wiszniewska.
Z kolei za pozostawieniem budżetu obywatelskiego głosowali: Anna Oksztulska oraz Łukasz Borysewicz.
Od głosu wstrzymał się Dariusz Kopczewski, a nieobecny na sesji był Jacek Dąbrowski.
Radni będą szukać nowej formuły budżetu obywatelskiego, bo - ich zdaniem - dotychczasowe nie cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców, projekty były naciągane i było ich niewiele - po dwa, trzy każdego roku.
Przykładowo budżetu obywatelskiego nie ma już w Supraślu i na razie nic nie wskazuje, by miało się to zmienić.
Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.reducha@bialystokonline.pl