Gimnazjaliści rozpoczęli egzaminy końcowe
Rozpoczęty w tym tygodniu egzamin gimnazjalny potrwa trzy dni i będzie składał się z 3 części. Jego wynik ma wpływ na przyjęcie do szkoły ponadgimnazjalnej.
sxc.hu
We wtorek (23.04) rozpoczęły się trzydniowe egzaminy gimnazjalne. Przystępuje do nich prawie 400 tys. uczniów III klas z około 7 tys. szkół w całym kraju. Pierwszego dnia testów gimnazjaliści będą rozwiązywać zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie. Na rozwiązanie ich będą mieli 60 minut (uczniowie z dysleksją 80 minut). Po godzinnej przerwie uczniowie przystąpią do bloku zadań z języka polskiego. Na rozwiązanie ich będą mieli 90 minut (dyslektycy 135 minut). W środę uczniów czeka jeszcze egzamin z przedmiotów ścisłych (matematyka, fizyka, chemia, biologia, geografia), a w czwartek z języka obcego.
Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum, lecz jego wynik nie decyduje o ukończeniu szkoły. Jeśli uczeń słabo napisze egzamin, a równocześnie uzyska oceny pozytywne na świadectwie na zakończenie III klasy, to i tak ukończy gimnazjum.
Drugi termin egzaminu to 3, 4 i 5 czerwca. Napisać egzamin będą wówczas mogli ci, którzy z ważnych powodów nie podeszli do niego w kwietniu.
Wynik testu z części humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej oraz z języka obcego na poziomie podstawowym będzie miał wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej. Gimnazjalista może ubiegać się o przyjęcie do trzech szkół ponadgimnazjalnych jednocześnie. O przyjęciu do placówki decyduje liczba punktów uzyskanych za oceny na świadectwie z wybranych przedmiotów i za inne osiągnięcia odnotowane na świadectwie ukończenia gimnazjum oraz liczba punktów za wyniki egzaminu gimnazjalnego. W szkołach lub klasach dwujęzycznych może być dodatkowo przeprowadzony sprawdzian uzdolnień kierunkowych.
Z egzaminu gimnazjalnego zwolnieni są laureaci oraz finaliści olimpiad i konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim.
Joanna Kulik
joanna.k@bialystokonline.pl