Gdzie Rodzić po Ludzku? W rankingu wyróżniono jedną z białostockich placówek
Fundacja Rodzić Po Ludzku dokłada wszelkich starań, by poprawiła się jakość opieki okołoporodowej w Polsce. Dlatego przygotowuje ranking szpitali, w których kobiety mogą dowiedzieć się, gdzie zostaną otoczone największym wsparciem i otrzymają fachową pomoc.
pixabay.com
Fundacja Rodzić Po Ludzku przygotowuje ranking szpitali już od kilku lat. Pierwsze akcje, które miały na celu poprawić w naszym kraju jakość opieki okołoporodowej, zostały zainicjowane przez organizację w latach 1994-1995 i miały na celu m.in. opracowanie przewodnika po porodówkach w Polsce. Kobiety dzięki niemu mogły wybrać najlepszą placówkę do narodzin swojej pociechy. Przewodnik wskazywał miejsca, gdzie udzielano najlepszej opieki i uwzględniano prawa rodzących oraz ich dzieci.
Kobiety przekazywały fundacji swoje historie porodowe w postaci listów, po porodzie wypełniały też ankiety. Od 2019 r. istnieje obecna wersja portalu gdzierodzic.info. Jest to baza szpitali i szkół rodzenia. Przyszli rodzice mogą też znaleźć tu wiele przydatnych artykułów edukacyjnych. Baza pozwala na znalezienie najlepszej placówki w swoim mieście czy województwie i co kluczowe - uwzględnia najbardziej szczegółowe kryteria wyszukiwania.
W Rankingu Szpitali Gdzie Rodzić po Ludzku pod uwagę są brane placówki z bazy, które mają zebrane minimum 30 ankiet, wypełnionych przez kobiety rodzące w ciągu ostatnich dwóch lat kalendarzowych. Ranking jest dynamicznie aktualizowany, gdyż wyniki wypełnionych ankieto są doliczane do wypełnionych szpitali co 24 godziny.
Za co szpital dostaje punkty?
Porodówki dostają punkty zgodnie z metodologią opracowaną przez Zespół Fundacji i specjalistów w zakresie: opieki okołoporodowej, socjologii, psychologii, prawa, badań rynkowych i informatyki. Jak czytamy na stronie rodzicpoludzki.pl punkty są przydzielane na podstawie odpowiedzi kobiet na temat opieki w danym szpitalu udzielonych za pomocą ankiety Głos matek w 10 obszarach:
- Realizacja planu porodu;
- Swoboda rodzenia;
- Kontakt z dzieckiem po narodzinach;
- Opieka podczas cięcia cesarskiego;
- Pomoc w opiece nad dzieckiem;
- Wsparcie w karmieniu piersią;
- Realizacja praw pacjenta;
- Warunki w szpitalu;
- Ocena postawy personelu;
- Zadowolenie z opieki.
W każdym z tych obszarów szpital może zdobyć od 0 do 100 proc.
TOP 3 w regionie - jest placówka z Białegostoku
W Rankingu Szpitali wyróżnione są dwie kategorie: TOP 10 w Polsce i TOP 3 w regionie. Pierwsza z kategorii to szpitale, które przynajmniej raz znalazły się w pierwszej dziesiątce szpitali w 2023 r. Z kolei TOP3 w regionie to placówki, które przynajmniej raz znalazły się w pierwszej trójce w Rankingu Szpitali Gdzie Rodzić po Ludzku w 2023 i osiągnęły ocenę minimum 75/100.
Drugie z tych wyróżnień trafiło do Polikliniki Ginekologiczno Położniczej w Białymstoku przy ul. Zamenhofa. Placówka zdobyła wysoką notę 79/100, co sprawia, że znalazła się w gronie liderów, jeśli chodzi o opiekę okołoporodową w Polsce. Należy przy tym uwzględnić, że jest to placówka prywatna.
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie zdobył 61 punktów na 100 możliwych, a SP ZOZ Wojewódzki Szpital Zespolony im. Jędrzeja Śniadeckiego 58/100. W przypadku Prywatnej Kliniki Ginekologiczno-Położniczej przy ul. Parkowej ocena nie została wystawiona z powodu niewystarczającej liczby wypełnionych ankiet.
Redakcja
24@bialystokonline.pl