Gdzie pracować po politechnice?
Tłumy studentów odwiedzają stoiska pracodawców na Targach Pracy Politechniki Białostockiej.
- Prezentuje się 17 wystawców, którzy mają dla studentów oferty pracy, praktyk i staży. Gościmy również koła i organizacje studenckie - mówi Barbara Żak z Biura Karier Politechniki Białostockiej, które po raz trzeci zorganizowało imprezę.
Po raz pierwszy stoiska rozstawiono w hali sportowej politechniki, dzięki czemu można było swobodnie przejrzeć przygotowaną ofertę. Prezentują się firmy z różnorodnych dziedzin, m.in. informatycznej, elektrycznej, telekomunikacyjnej czy budowlanej. - Dla studentów III, IV i V roku przygotowaliśmy ofertę trzymiesięcznych praktyk letnich w Kętrzynie - mówi Izabela Sak z Philips Polska. - Taką praktykę można odbyć również m.in. w Pile, Pabianicach, Warszawie, Wrocławiu i Bielsko-Białej - wylicza. - Najlepsi mogą liczyć na zatrudnienie. W naszej firmie mogą pracować osoby z różnym wykształceniem, zarówno technicznym, np. po inżynierii, mechanice i elektronice, jak i po kierunkach marketing, zarządzanie, finanse czy ekonomia - przekonuje.
Studenci szukali odpowiednich dla nich ofert, wypełniali przygotowane przez pracodawców ankiety. - Szukam praktyk z zakresu automatyki i robotyki. Kończę taki kierunek na Politechnice Białostockiej - mówi Katarzyna Sawicka. - Jednak w dobie kryzysu nie potrzeba zbyt wielu specjalistów z tej dziedziny - dodaje. Osoby zainteresowane poszczególnymi firmami mogły dowiedzieć się o nich więcej na prezentacjach zorganizowanych w aulach Wydziału Elektrycznego.
Organizatorzy przygotowali też bezpłatny Niezbędnik studenta w formie książkowego kalendarza z poradami dotyczącymi wejścia na rynek pracy, prezentacjami wystawców, informatorem lokalnym, a nawet częścią turystyczną. - Chcieliśmy odejść od tradycyjnego targowego katalogu, a przygotować publikację, która będzie służyła studentom przez cały rok - wyjaśnia Barbara Żak. - Wydaliśmy ją w nakładzie 2 tysięcy egzemplarzy, ale będzie dodruk - dodaje. Niezbędnik studenta jest dostępny na targach, ale będzie można go też zdobyć w Biurze Karier.
Po raz pierwszy targi pracy Politechniki Białostockiej wydłużyły się do czterech dni. W środę, 1 kwietnia odbędą się warsztaty szkoleniowe na poszczególnych wydziałach politechniki. Poprowadzą je trenerzy z instytucji rynku pracy. Zajęcia będą dotyczyły tematyki związanej z poszukiwaniem zatrudnienia, samozatrudnieniem i pozyskiwaniem funduszy na własną firmę. Można się na nie zgłaszać do dziś, czyli 31 marca do północy. Wystarczy zarejestrować się na stronie organizatora. W czwartek targi przeniosą się do Zamiejscowego Wydziału Zarządzania Środowiskiem w Hajnówce, a w piątek zagoszczą w Zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym Politechniki Białostockiej w Suwałkach.
- Chcieliśmy zapewnić możliwość udziału w targach naszym studentom również spoza Białegostoku - tłumaczy Barbara Żak.
andy