Gdy nauczycielowi zabraknie pomysłów na zajęcia zdalne...
Nauka zdalna staje się powoli normą. Edukatorom zależy, by zajęcia były atrakcyjne. Ciekawą inspirację podsuwa Białostocki Ośrodek Kultury/Centrum Ludwika Zamenhofa.
Materiały prasowe organizatora
Propozycja jest kierowana do nauczycieli i edukatorów, którzy chcieliby wzbogacić lekcje szkolne o tematy dotyczące Ludwika Zamenhofa i jego dzieła, historii Białegostoku czy zachowania pamięci o swoich korzeniach. Dodatkowo przygotowane są filmy i scenariusze lekcji pochodzących z Mediateki CLZ – archiwum historii mówionej miasta i regionu.
Zajęcia online prowadzone przez edukatorów BOK/CLZ:
Lekcja z Ludwikiem to zajęcia stanowiące ciekawe wprowadzenie do historii języka esperanto. Obejmują naukę podstawowych słów i zwrotów, zapoznanie z ideami Ludwika Zamenhofa.
Białystok zapamiętany – wprowadzenie do Mediateki CLZ to zajęcia, których celem jest uświadomienie uczestnikom, jak ważne jest rejestrowanie i gromadzenie wspomnień i pamiątek związanych z Białymstokiem, a przez to ochrona dziedzictwa i zbiorowej pamięci miasta.
Twoje domowe archiwum zajęcia te uświadomią uczestnikom, jak ważne jest zachowywanie pamięci o swoich korzeniach, co mogą zyskać dbając o nie, a co stracić nie robiąc tego. Podczas spotkania przedstawione zostaną podstawowe zasady zabezpieczania fotografii i dokumentów, zbierania o nich informacji, porządkowania i opisania domowych archiwów.
Powyższe zajęcia kierowane są do dzieci ponad 10-letnich, każda lekcja trwa 35 min. Uczestnictwo jest bezpłatne.
Rezerwacji zajęć online należy dokonać z tygodniowym wyprzedzeniem: tel. 85 67 67 367 (od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00) lub kasa@centrumzamenhofa.pl
Ponadto BOK/CLZ proponuje gotowe lekcje lub materiały do wykorzystania:
Edukacja z Mediateką CLZ
Zasób Mediateki CLZ ma ogromny potencjał edukacyjny. Zebrane materiały stanowią bogate źródło dla edukacji formalnej (szkolnej) i nieformalnej (prowadzonej przez organizacje pozarządowe, nauczycieli w działaniach pozaszkolnych itp.), jako materiał źródłowy, ilustracyjny, wzbogacający prezentację tematów dotyczących historii XX wieku w ujęciu regionu, Polski i Europy.
Dostępnych jest 10 gotowych scenariuszy zajęć: Lekcja nadziei, Białostoccy Żydzi, Białostocka kronika, Spacer po centrum, Linia czasu, Moje miasto w PRL-u, Zasoby archiwów społecznych w edukacji, Czym jest historia mówiona?, Układanie kwestionariusza pytań, Jak przeprowadzić wywiad ze świadkiem historii?, Wideo w historii mówionej
Anna Kulikowska
24@bialystokonline.pl