20 mln graczy w Polsce
Raport The Game Industry of Poland 2021 wykazał, że liczba graczy nad Wisłą przekroczyła 20 mln. Aż 80% z nich stanowią osoby pełnoletnie. Co drugim graczem jest kobieta. Tak wysoka liczba zainteresowanych światem gamingu sprawia, że branża rozwija się w wyjątkowo szybkim tempie. Polacy wydają na gry coraz więcej i zastępują nimi inne rozrywki. Zainteresowaniem cieszą się zarówno gry online i na PC, jak i gry na konsolę.
Wraz z rozwojem polskiego gamingu rośnie liczba zawodowych graczy. Polacy należą do wielu utytułowanych drużyn, które biorą udział w międzynarodowych turniejach. Najlepsi pro-gamerzy w Polsce zarobili już kilkaset tysięcy dolarów. Część z nich wzięło udział w zawodach najwyższej rangi, osiągając imponujące wyniki i plasując się na podium.
Polscy gracze zawodowi
Wzrost zainteresowania e-sportem w Polsce w dużej mierze wynika z sukcesów polskich pro-gamerów. Jednym z nich jest Aleksander Zygmunt, znany jako zeek. Członek Team Acend zdobył mistrzostwo świata w VALORANT w 2021 roku i MVP turnieju. W przeszłości grał w Fortnite, lecz rozkręcił się, dopiero gdy zaczął grać w VALORANT.
TaZ, czyli Wiktor Wojtas, należy natomiast do złotej piątki, która zyskała sławę w czasach świetności Virtus.pro. Jest mistrzem snajperki, który znakomicie radzi sobie w CS. Założył team Honoris.
Michał „Kami” Kamiński jest jednym z dwóch Polaków, którzy zarabiają najwięcej na grze Fortnite. Dołączył do organizacji Become Legends. Nisha, czyli Michał Jankowski należy natomiast do czołówki graczy w DOTA 2. Wraz z ekipą Team Secret regularnie znajduje się w czołówce międzynarodowych turniejów.
Najbardziej znanym polskim e-sportowcem jest Jankos, czyli Marcin Jankowski. Jungler zawodowy w League of Legends zdobył drugie miejsce w międzynarodowych zawodach w LoL w 2019 roku. Od tamtej pory uczestniczy w imprezach rangi światowej i wraz ze swoim teamem zdobywa kolejne trofea. Jankos w 2021 roku został uhonorowany nagrodą specjalną w kategorii e-sport w plebiscycie Przeglądu Sportowego na Najpopularniejszego Sportowca Roku. Marcin Jankowski należy do hiszpańskiego teamu G2 Esports, z którym sięgnął po mistrzostwo Europy. Jankos reprezentował wraz z nią Europę na Mistrzostwach Świata. Dodatkowo otrzymał indywidualną nagrodę MVP dla sportowca sezonu.
Gaming w Polsce — jak będzie wyglądać za kilka lat?
Wszystko wskazuje na to, że
gaming w Polsce będzie rozwijać się w kolejnych latach równie szybko co obecnie. Polacy kupują coraz więcej gier, a znakomite produkcje takie jak Wiedźmin i Cyberpunk 2077 zachęcają do gamingu osoby, które do tej pory wybierały inne formy spędzania wolnego czasu.
Gry cieszą się zainteresowaniem wśród dorosłych, nastolatków i dzieci. Duży wybór tytułów umożliwia znalezienie gry stosownej do wieku najmłodszych użytkowników oraz gier, w które może wspólnie grać cała rodzina w deszczowy dzień. Gry obejmują zróżnicowane pozycje, wśród których można znaleźć FPS, wyścigi, gry sportowe, survival horrory, przygodówki i wiele innych. Dzięki temu rynek gier jest dopasowany do oczekiwań wielu grup, co sprzyja ich zainteresowaniu światem gamingu i poszukiwaniem nowych gier dla siebie. Producenci z branży gamingowej mogą liczyć na szeroki rynek zbytu, co zachęca ich do tworzenia nowych gier.