Biogeneza, czyli geneza życia, dotyczy przede wszystkim zjawiska narodzin formy, rozumianej jako organiczny byt o określonym kodzie genetycznym, żyjący własnym życiem, które podlega prawom ewolucji. Forma jest więc zdolna rozwijać się, rozmnażać i reagować na otoczenie. Podporządkowana upływowi czasu, poddana jest zmianom, w tym również zmianom genetycznym, które konsekwentnie mogą zamienić ją w nowy byt. Obok aspektów dziedziczności i zmienności organizmów Jastrzębski w swoich pracach analizuje fundamentalne kwestie konstrukcji obrazu. Bada, czym są proporcje, kontrasty, barwy i skale. Kompozycje artysty przybierają kształt wyrafinowanych kolorystycznie wielkoformatowych abstrakcji, tworzonych z zastosowaniem różnych technik artystycznych bezpośrednio na ścianach - lub unikających kontaktu ze ścianami (Vinylowce). Inne prace przyjmują format niewielkich obrazów, a nawet miniatur, jak to ma miejsce w wypadku książek unikatowych.
Po raz pierwszy z indywidualną wystawą w Polsce pokaże się Shany Moulton. Obejmuje ona dokumentację wideo z performance'ów wykonanych przez artystkę w różnych instytucjach sztuki oraz przegląd wideo wybranych części jej długofalowego projektu Whispering Pines (Szepczące sosny), powstającego od 2002 roku. W Arsenale będzie można zobaczyć m.in. jedną z najbardziej spektakularnych realizacji z tego cyklu (Whispering Pines 10), stworzoną we współpracy z kompozytorem Nickiem Hallettem dla nowojorskiej galerii The Kitchen w 2010 roku. W dniu otwarcia premierę będzie miał nowy performance artystki, którego scenografia stanie się autonomiczną pracą na wystawie.
Shana Moulton tworzy narracyjne prace na pograniczu performance i wideo, w których przeplatają się wątki spirytualne, medyczne i psychologiczne. Można ją określić jako specjalistkę od budowania sytuacji dziwnych i osobliwych, odnajdywanych w normalnych, nudnych, powszednich kontekstach. Moulton bierze na warsztat odczucia niepokoju, żenady i bólu. W jej sztuce znajdziemy również odniesienia do dyskursów historyczno-artystycznych i kultury materialnej. Inspiracją dla artystki jest często nietypowy przedmiot. Ważnym elementem prac bywa również wypracowana pod względem wizualnym i koncepcyjnym scenografia, poprzedzona długą kwerendą i żmudnym procesem gromadzenia potrzebnych do jej budowy obiektów.
Początek o godz. 18.
Więcej o wydarzeniu:
Biogeneza i
Siła woli