Funkcjonowanie strefy buforowej na granicy z Białorusią przedłużone
Czasowy zakaz przebywania w strefie przyległej do granicy polsko-białoruskiej został przedłużony o kolejne 90 dni. Rozporządzenie zacznie obowiązywać we wtorek (10 grudnia).
Straż Graniczna
Czasowy zakaz przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej z Republiką Białorusi obowiązuje od 13 czerwca br. Jak twierdzi MSWiA, strefa przyniosła konkretne, dobre rezultaty.
- Jest ona przede wszystkim wymierzona w przemytników ludzi, którzy podejmują osoby przerzucane przez granicę. Zapewnia też nienaruszalność granicy, jak również bezpieczeństwo osobom postronnym czy funkcjonariuszom i żołnierzom - zapewnia MSWiA.
Resort podaje, że po prawie 180 dniach funkcjonowania strefy liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej spadła o około 41 proc. Od 13 czerwca do 5 grudnia br. odnotowano prawie 11,2 tys. takich prób. W analogicznym okresie, przed wprowadzeniem strefy, było ich ponad 19 tys. Straż Graniczna wydała jak dotąd 297 zgód na przebywanie w strefie buforowej.
Zasięg strefy ograniczony do minimum
Poprzednie rozporządzenie MSWiA wprowadziło czasowy zakaz przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej z Republiką Białorusi, obowiązujący od 11 września do 9 grudnia 2024 r. Nowa regulacja przedłuża ten zakaz o kolejne 90 dni. Obszar strefy objętej zakazem nie ulegnie zmianie w stosunku do obszaru określonego w obowiązującym rozporządzeniu.
Strefa objęta zakazem przebywania, podobnie jak do tej pory, obejmuje długość granicy na odcinku 60,67 km, położonym w zasięgu terytorialnym Placówek Straży Granicznej w Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych oraz Czeremsze. Na odcinku 44,55 km obszar objęty zakazem to 200 m od linii granicy państwowej. Natomiast na odcinku 16,12 km położonym w rejonie rezerwatów przyrody, strefa będzie szersza i wyniesie około 2 km.
Teren strefy objętej zakazem nie obejmuje, co do zasady, miejscowości i szlaków turystycznych. Chodzi o to, by skutki wprowadzonych ograniczeń były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców, turystów czy innych podmiotów prowadzących działalność zawodową. Przedłużenie strefy buforowej ułatwi także prowadzenie prac związanych z modernizacją zapory stałej oraz bariery elektronicznej.
Agata Rosińska
24@bialystokonline.pl