Freski odzyskują swój wygląd. Cerkiew znowu zachwyca
Proces rekonstrukcji supraskich fresków trwa od 2016 r. Specjaliści na nowo odkrywają piękno tych ściennych malowideł. Rezultaty prac są już widoczne gołym okiem.
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku
Trwa odtwarzanie XVI-wiecznych fresków w cerkwi Zwiastowania NMP w Supraślu. Pracami konserwatorskimi objęto m.in. ścianę wschodnią i pólnocną nawy głównej oraz dwa filary.
Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków na prace we wnętrzu świątyni przyznał w ubiegłym roku dotację w wysokości 70 tys. zł. Proces rekonstrukcji supraskich fresków trwa od 2016 r.
Cenny obiekt budownictwa monumentalnego z 1503-1510 r. został wzniesiony na rzucie prostokąta. Jest trójnawowy, z trójbocznie zamkniętą apsydą oraz z czterema cylindrycznymi wieżami narożnymi. W połowie XVI w. ściany pokryto bizantyńskimi freskami autorstwa serbskiego malarza Nektariusza.
W 1944 r. świątynię wysadziło niemieckie wojsko. W wyniku eksplozji budynek został prawie całkowicie zniszczony, zachowały się jedynie mury przyziemne i piwnice. Decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków, w 1953 r., ruiny cerkwi pobazyliańskiej wpisano do rejestru zabytków. Teraz budynek jest więc rekonstrukcją wzniesioną na zachowanych fundamentach z XVI w.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl