Kultura i Rozrywka

Wróć

Francuskie powitanie wiosny

2012-03-19 00:00:00
Wystawa fotograficzna, recital piosenki frankofońskiej, muzyka na smyczki, flet i gitarę, wieczór multimedialny o smaku syropu klonowego poświęcony Quebekowi i Akadii. To wszystko i jeszcze więcej tworzy program Wiosny Francuskiej, która w dniach 20 - 30 marca po raz 16. odbędzie się w Białymstoku.
materiały organizatora
Język francuski wokół nas to tytuł wystawy, która otworzy tegoroczną Wiosnę Francuską. Studentów filologii francuskiej zainteresowały ślady kultury i języka francuskiego obecne w przestrzeni miejskiej Białegostoku: na wystawach, szyldach sklepów, w nazwach firm i instytucji. W codziennym życia biegu, pochłonięci swoimi sprawami, nie zauważamy ich, jednak gdy zwolnimy i rozejrzymy się wokół stwierdzimy, że jest ich naprawdę dużo. Ile i gdzie, będzie można zobaczyć na wernisażu, 20 marca o godz.17.30, na ul. Liniarskiego 3 w Katedrze Neofilologii na Wydziale Filologicznym UwB.

Następnego dnia, 21 marca w Bibliotece Uniwersyteckiej odbędzie się czytanie bajki dzieciom przez studentów. Piękny instrument jest jedną z wielu opowieści rodem z Akadii, pięknej historycznej, francuskojęzycznej krainy w Kanadzie wschodniej. Tekst bajki pochodzi z tomu pt.: L'Oiseau de la vérité (pl. Ptak prawdy) i jest czytany przez studentów Filologii francuskiej w dwóch wersjach na przemian po francusku (wersja francuskojęzyczna skrócona) i po polsku (pełne tłumaczenie po polsku). Zapraszamy uczniów, którzy lubią słuchać bajek i uczyć się języków, francuskiego lub każdego innego języka obcego, do udziału w najbliższym spotkaniu, które - tradycyjnie - będzie miało charakter literacko-plastyczny. Po wysłuchaniu bajki, dzieci rysują wybrane przez siebie motywy. Prace trafiają następnie do wirtualnej galerii, gdzie każdy będzie mógł je podziwiać. Chętnych do uczestnictwa prosimy o kontakt mailowy (agnieszka@absyst.com).

Natomiast po południu będzie można poznać smak podróży do Quebeku, o której opowie podczas prezentacji multimedialnej przy naleśnikach z syropem klonowym, Ewa Tyburczy ze Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Francuskiego Prof-Europe. Początek o godz. 16.30 na Liniarskiego 3.

Co więcej, o 17.45 o Akadii w trzech odsłonach - kulturze, języku i historii opowiedzą podczas wieczoru multimedialnego uczniowie III LO i członkowie Studenckiego koła filmowego filologii francuskiej.

Podczas kolejnych dni Wiosny Francuskiej odbędą się konkurs recytatorski, recital piosenki frankofońskiej czy koncert w wykonaniu studentów Uniwersytetu Muzycznego. Szczegółowy program można znaleźć na stronie: neo.uwb.edu.pl
MAG