Pierwszą trwałą fotografię datuje się na lata 20. XIX w. Procesy dagerotypii, kalotypii i kolodionu – dziś uznawane za techniki szlachetne - były trudne, drogie i czasochłonne, a ich efekty bardzo nietrwałe. Wszystko to sprawiało, że sztuka fotografii była dostępna nielicznym.
Na przełomie XIX i XX wieku w fotografii zaszły rewolucyjne zmiany. Przede wszystkim George Eastman wspólnie z Williamem Walkerem opatentowali film zwijany na bazie papieru. Rozmiary aparatów zaczęły się zmniejszać, sam proces stał się tańszy i prostszy. Fotografia stała się powszechna i zaczęła towarzyszyć codziennemu życiu.
Oko obiektywu śledzi wydarzenia polityczne i społeczne - odzyskiwanie przez Polskę niepodległości, wielokulturowość II Rzeczpospolitej, II wojnę światową, ponową odbudowę po wojnie, czasy PRL-u, powstanie Solidarności, upadek komunizmu, zmiany ustrojowe i czasy współczesne.
Przez blisko 200 lat fotografia zmieniła się całkowicie, ale nie zmieniło się jedno - każdy fotograf, niezależnie od tego, czy profesjonalny czy amator, dokumentuje to, co widzi i co go interesuje w otaczającym świecie. I właśnie to spojrzenie świadka było przyczynkiem do powstania cyklu warsztatów historyczno-fotograficznych Fotopowroty.
Podczas pięciu spotkań, będących zarazem plenerami fotograficznymi w przestrzeni miasta, uczestnicy poznawali historię Białegostoku i jego mieszkańców od roku 1918 do 1989. Aparatami z omawianego okresu, inspirując się archiwalnymi fotografiami i wspomnieniami mieszkańców, wykonali zdjęcia miasta. Takiego, jakie widzą i tego, co ich w nim zainteresowało.
Efekty ich pracy można zobaczyć na wystawie, która została przygotowana wspólnie z uczestnikami. Byli nimi: Jan Bancewicz, Konrad Bondarewicz, Grzegorz Drozdowski, Daniel Evko, Aleksandra Jackowska, Krzysztof Nadulicz, Tomasz Nadulicz, Marta Pogorzały, Maria Siemionow, Julia Szargiej, Inga Wojtulewicz i Gabriela Zalewska.
Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę (28.08) o godz. 18.00 w Centrum im. L. Zamenhofa.
Zobacz też:
Wystawa Fotopowroty