Fotografia Żydów polskich. Wernisaż wystawy
I ciągle widzę ich twarze... - tak zatytułowana jest wystawa fotografii Żydów polskich zorganizowana przez Fundację Shalom w Warszawie. W Muzeum Podlaskim w Tykocinie - Wielkiej Synagodze - odbędzie się jej wernisaż.
Fundacja Shalom w 1994 r. ogłosiła apel Ocalić od zapomnienia i rozpoczęła zbieranie archiwalnych fotografii - jedynej pamiątki po ludziach, których już nie ma. W ten sposób powstała unikalna, jedna z największych na świecie kolekcja fotografii Żydów polskich. Zawiera ona zdjęcia przechowane wśród rodzinnych pamiątek, ale też i te cudem ocalałe w czasie wojny - porzucone, zniszczone, odnalezione na strychach domów. Przedstawiają one ludzi w różnym wieku, różnych zawodów i zamożności, często bezimiennych. Są portrety i fotografie zbiorowe - rodzinne, zrobione w gronie przyjaciół, pokazujące uczniów, członków różnych stowarzyszeń i organizacji.
Niezwykłe zdjęcia uświadamiają, jak aktywna była społeczność żydowska w Polsce i jak niewiele ocalało z istnienia wielowiekowego narodu żydowskiego, będącego nierozłączną część polskiej historii i kultury.
Fotografie posłużyły do stworzenia przejmującej wystawy I ciągle widzę ich twarze. W ciągu ostatnich lat była ona eksponowana w Polsce, w Europie, na Bliskim Wschodzie, w Afryce Północnej i Południowej. Teraz - do końca września - możemy oglądać ją w pobliskim Tykocinie.
Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek (19.05) w Wielkiej Synagodze o godz. 17.30.
E.S.