Biznes

Wróć

Firma nie próżnuje. Otwiera swoje centrum deweloperskie w Danii

2019-09-25 11:28:39
Firma z siedzibą w naszym mieście wciąż pnie się w górę. Tym razem otwiera swoje centrum deweloperskie w Danii. A to jeszcze nie jest jej ostatnie słowo.
TenderHut
Rok pełen sukcesów

Brytyjski dziennik Financial Times opublikował prestiżową listę tysiąca najszybciej rozwijających się firm w Europie (FT1000). Wśród docenionych i nagrodzonych po raz kolejny znalazła się Grupa Kapitałowa TenderHut, mająca swą siedzibę w Białymstoku, która wyprzedziła wszystkie polskie spółki. Raport jest tworzony na podstawie porównania tempa wzrostu przychodów przedsiębiorstw z 32 europejskich krajów w latach 2014–2017. Do finału przechodzi łącznie 1000 spółek. Wśród nich znalazły się 22 z naszego kraju, w tym TenderHut, który zwiększył swój przychód z 0,6 mln zł w roku 2014 do 16,2 mln zł w roku 2017. Taki sukces marka odniosła w marcu. Niespełna 2 miesiące później postanowiła wzmocnić swoją pozycję lidera branży IT w kraju. W związku z tym doszło do połączenia z warszawską firmą Javeo Software.

- Strategia przyjęta przez grupę TenderHut od samego początku zakładała konsolidację mocno rozproszonego rynku polskich firm IT. Nasz rozwój jest oparty także o wysokiej klasy ekspertów – w tej roli doskonale sprawdzi się Jacek Zadrąg, który objął zarządzanie spółką SoftwareHut. Wspólnie zawalczymy o nowe kontrakty i rynki – komentował wówczas Robert Strzelecki, prezes zarządu TenderHut.

Nowa inwestycja

Teraz przyszła pora na kolejne działania firmy. Grupa Kapitałowa TenderHut rozwija swój duński oddział i tworzy lokalną spółkę celową obsługującą rynki nordyckie – SoftwareHut Nordic. Dzięki temu około 20 programistów będzie zajmowało się rozwijaniem oprogramowania dla klientów z tego regionu. Warto nadmienić, iż aktualnie Szwecja, Dania i Norwegia generuje prawie 40% przychodu grupy, a jego wielkość w kolejnych latach ma nadal rosnąć.

Centrum developerskie TenderHut rozwija się obecnie w Ballerup, miejscowość ta jest uznawana za idealne miejsca dla innowacyjnych firm z branży IT. Miasto, które leży na północno-zachodnich przedmieściach Kopenhagi i nazywane jest duńską Doliną Krzemową. A nie wolno zapominać, że Dania jest w czołówce krajów w Europie, jeśli chodzi o najlepszy współczynnik infrastruktury teleinformatycznej do produktu krajowego brutto per capita. Wyróżnia się dostępem do szerokopasmowego Internetu, wysokim poziomem rozwoju cywilizacyjnego oraz międzynarodową kulturą. Dzięki temu TenderHut postanowił umocnić swoją pozycję na globalnej mapie ekspansji grupy i właśnie w Kopenhadze otworzyć kolejne zagraniczne centrum deweloperskie.

– Z Danią jesteśmy związani od samego początku istnienia firmy. To rynek, który dobrze znamy i poprzez tworzenie oprogramowania przy pomocy pracujących na miejscu programistów chcemy mocniej zaznaczyć swoją obecność w krajach północy. Potencjał wynikający z posiadania lokalnego zespołu i korzyści za tym idące zdecydowanie przewyższają relatywnie większe koszty pracy programistów. Decyzja o utworzeniu spółki celowej tworzącej oprogramowanie to element strategii, której celem jest intensywny rozwój na rynkach zagranicznych – tłumaczy Robert Strzelecki, prezes zarządu TenderHut.

Kto będzie zarządzał?

Kto stanie na czele duńskiego oddziału? Rola ta przypadnie Thomasowi i Martinowi Birkom, którzy którzy przejęli udziały w firmie po zmarłym w 2018 roku Waldemarze Birku – współzałożycielu grupy TenderHut. Thomas od 2018 roku jest także członkiem zarządu spółki. – Zdecydowałem się wraz z bratem pokierować duńskim oddziałem z uwagi na znajomość tamtego rynku. Dania to nasz rodzinny kraj i jestem przekonany o tym, że dzięki relacjom biznesowym i wiedzy na temat tego regionu osiągniemy jeszcze większy wzrost przychodów grupy pochodzący ze Skandynawii. Kierując duńskim oddziałem będę miał okazję skupić się na dywersyfikacji portfela klientów i jednocześnie koordynować działania sprzedażowe w Norwegii, Szwecji, Finlandii i Danii – mówi Thomas Birk, członek zarządu Grupy TenderHut.

Obecnie TenerHut posiada 9 zagranicznych przedstawicielstw i 7 polskich centrów deweloperskich. Kopenhaskie biuro stanie się drugim po biurze w Chinach zagranicznym oddziałem, który tworzy oprogramowanie na potrzeby klientów spółki.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl