Filmowe Podlasie Atakuje! Ukazała się kolejna płyta DVD
Dokumenty, animacje, wideoklipy, fabuły. 18 różnorodnych stylistycznie filmów krótkometrażowych znalazło się na kolejnej kompilacji DVD Filmowe Podlasie Atakuje! - To próba podsumowania zeszłego roku w krótkim metrażu na Podlasiu - przyznają Maciej Rant i Krzysztof Sienkiewicz z Białostockiego Ośrodka Kultury, pomysłodawcy akcji FPA!
materiały organizatora
Dzięki inicjatywie co roku możemy obejrzeć filmy amatorów i profesjonalnych twórców związanych z Podlasiem. Autorów najciekawszych nagradza podczas jesiennego finału akcji jury i publiczność. - To, co zawsze wyróżniało Filmowe Podlasie Atakuje! to różnorodność - mówi Maciek. - Na płycie są więc fabuły, dokumenty, animacje, clipy.
Znalazły się tu również filmy nie nagrodzone, ale wartościowe. Dzięki temu możemy poznać przekrój tego, co na Podlasiu powstaje.
Szturm podlaskich filmowców
Na czwartym już krążku z podlaskimi filmami nie mogło jednak zabraknąć laureatów ostatniego konkursu. Obejrzymy m.in. efekt wizyty Pawła Mickiewicza i jego kolegi z Mińska w położonej na polsko-białorusko-litewskim pograniczu wiosce Kalety, historię młodego człowieka noszącego się z zamiarem wypisania się z Kościoła (Apostata Bartka Tryzny), nakręcone w technice animacji poklatkowej wideo Yamaha Power Tomasza Trusiewicza i Pawła Dudzińskiego, oryginalny obrazek z podróży do Rumunii Sebastiana Łukaszuka czy ciekawy formalnie dokument o mieszkającym w ośrodku CALM prowadzonym przez Zgromadzenie Księży Salezjanów w Ugandzie chłopcu (Rogers - The puppeteer Krzysztofa Kiziewicza). Ale Maciek i Krzysiek zwracają także uwagę na prace innych młodych filmowców - Mateusza Gudla z Suchowoli czy Marcina Pawlukiewicza animującego życie kulturalne w Sejnach.
Płytę zamyka zwycięzca ubiegłorocznego przeglądu - Chleb Irka Prokopiuka. W zeszłym roku autor nie zdążył wykonać angielskich napisów. A jest to warunek konieczny, by film znalazł się na krążku. - Ta płyta pełni też funkcję promocyjną. Rozsyłamy ją nie tylko po całym kraju, ale też na zagraniczne festiwale. Chcemy, by twórcy z Podlasia zostali zauważeni - podkreśla Maciek.
Akcja z ugruntowaną marką
Przemyśl, Warszawa, Poznań, Gniezno, Lublin, Niemcy, Czechy, Ukraina, USA - to tylko kilka miejsc, w których w 2010 roku odbyły się pokazy filmów FPA! W sumie - 37.
Filmy są przyjmowane żywiołowo, w wielu miejscach ludzie dopytują o kolejne pokazy, na każdej z imprez są obecni twórcy działający w ramach akcji. Dodatkowo niezależni filmowcy przeprowadzili warsztaty dla dzieci, młodzieży i osób niepełnosprawnych.
To, co też zawsze akcję FPA! charakteryzowało to oprawa graficzna autorstwa Magdy Szliselman. Temat co roku podsuwa filmowy referat BOK-u, ale artystka przepuszcza go przez swoją wyobraźnię. Szaleńczo kolorowa stylistyka sprawia też, że mnóstwo osób chce mieć plakaty, kalendarzyki, pocztówki akcji.
Nabór filmów do tegorocznego przeglądu ruszy w końcu maja. Znana jest już data finału - 29 października. - W tej chwili pracujemy nad składem jury - informuje Maciek Rant. - Z kolejnymi pokazami jedziemy m.in. do Sanoka, Gdańska, Berlina, Kijowa, Mińska. Staramy się też pokazywać filmy w regionie. Myślimy również o premierze płyty w kinie Forum. Ale to już po przeglądzie Era Nowe Horyzonty Tournée (11-17 lutego - przyp. red.).
Wydawnictwo, które ukazało się w nakładzie 500 sztuk, wsparł finansowo Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Wszyscy pasjonaci niezależnego kina zainteresowani otrzymaniem bezpłatnego egzemplarza DVD powinni kontaktować się z Maciejem Rantem lub Krzysztofem Sienkiewiczem w Białostockim Ośrodku Kultury - tel. 85 742 23 70, e-mail kino@bok.bialystok.pl lub dkf@bok.bialystok.pl.
andy