Kino, teatr

Wróć
Uwaga: impreza już się odbyła.

Film Sami swoi

2024-06-16
Termin: 2024-06-16
Podlaska Akademia Kultury przy Białostockim Ośrodku Kultury oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej zapraszają na film SAMI SWOI. POCZĄTEK w reż. Artura Żmijewskiego oraz spotkanie z aktorem Adamem Bobikiem (Hajnówka), odtwarzającym postać Kazimierza Pawlaka.

Sami swoi w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego – jedna z najlepszych polskich komedii wszech czasów – miała swoją premierę 56 lat temu. Wcześniejsze losy bohaterów możemy poznać w prequelu „Sami swoi. Początek, do którego scenariusz także napisał Andrzej Mularczyk.

Historia rodzin Pawlaków i Karguli jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Wśród osób opuszczających swe domy na Kresach, leżących dziś w granicach Ukrainy, był Jan Mularczyk, stryj znakomitego scenarzysty i pisarza Andrzeja Mularczyka, autora scenariusza do kultowej trylogii i prequelu. To właśnie on stał się, wiele lat później, pierwowzorem postaci Kazimierza Pawlaka, doskonale znanej z trylogii „Sami swoi, „Nie ma mocnych i „Kochaj albo rzuć. Jan Mularczyk osiedlił się w Tymowej, w okolicy Lubina, na terenie Dolnego Śląska.

Pawlak i Kargul – bohaterowie kultowej trylogii Sami swoi, przed trafieniem na Ziemie Odzyskane byli sąsiadami we wsi na Podolu. I już wtedy było to wybuchowe sąsiedztwo...Sami swoi. Początek to barwna opowieść, w której drobne złośliwości przeplatają się z życiowymi kamieniami milowymi. Charakterne postaci w połączeniu z wielką historią w tle zabiorą widza w sentymentalną, ale też porywającą i pełną humoru podróż.

16 czerwca 2024 r., o godz. 15:00, kino Forum, ul. Legionowa 5
Bilet: 20 zł – do kupienia w kasie kina Forum i na stronie bilety.bok.bialystok.pl

Miejsce imprezy