Festyn rodzinny, nowy mural i stojaki na rowery. 60 lat WOAK-u
W tym roku Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku świętuje jubileusz 60-lecia. Z tej okazji placówka przygotowała wiele specjalnych wydarzeń artystycznych.
materiały WOAK-u
- Ten rok jest dla nas szczególny - mówi Cezary Mielko, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury, który obchodzi 60-lecie istnienia.
Przypomina, że WOAK jest jedną z najstarszych instytucji w Polsce północno-wschodniej. Prowadzi działalność wystawienniczą i wydawniczą dotycząca ochrony i popularyzacji dziedzictwa życia kulturalnego Podlasia. Wspiera też amatorski ruch artystyczny w dziedzinie folkloru, rękodzieła ludowego i artystycznego.
Oprócz stałych imprez, w tym roku WOAK proponuje wiele szczególnych wydarzeń.
Festyn na Plantach, przegląd teatralny i ekowarsztaty
Już w marcu rusza projekt Eko-kulturalni, który łączy działania kulturalne z edukacją ekologiczną. Zakłada on cykl warsztatów z upcyklingu dla instruktorów z ośrodków kultury i nauczycieli ze szkół w woj. podlaskim, plener malarski dla artystów oraz happening ekologiczny, a także konkurs dla dzieci i młodzieży.
Nie zabraknie propozycji edukacyjnej. W kwietniu rozpoczną się studia podyplomowe menedżerów kultury. Adresowane są one do osób zarządzających placówkami kultury, twórców i animatorów kultury, do pracowników samorządów lokalnych zajmujących się sferą kultury oraz do wszystkich zainteresowanych problematyką zarządzania w sferze kultury.
Nową propozycją WOAK-u, realizowaną wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Zambrowie, będzie przegląd teatralny W międzyczasie zaplanowany na maj tego roku. Mogą wziąć w nim udział dorośli aktorzy amatorzy całej Polski. Przegląd ma umożliwić prezentację dorobku artystycznego teatrów dorosłych, promocję twórczości teatralnej, wymianę doświadczeń pomiędzy uczestnikami przeglądu i poszukiwanie nowych form teatralnych.
W czerwcu organizowany jest z kolei Dzień WOAK-u na deptaku.
- Ta impreza zachwyci mieszkańców - przekonuje Cezary Mielko. - Będzie to festyn rodzinny na Plantach, podczas którego każdy znajdzie coś dla siebie. W planach są działania plastyczne, zabawy inspirowane folklorem, koncerty, a na koniec potańcówka.
Mural, stojaki na rowery i koncert w Operze
W lipcu WOAK zaprasza na dziesiątą, jubileuszową edycję Międzynarodowego Festiwalu Muzyki, Sztuki i Folkloru Podlaska Oktawa Kultur. Ten festiwal jest największym przedsięwzięciem kulturalnym w regionie i prawdziwym świętem tradycji i wielokulturowości. Biorą w nim udział setki uczestników z kilkudziesięciu krajów z całego świata. Koncerty odbywają się w całym regionie.
W sierpniu realizowana będzie Letnia Szkoła Muzyki Tradycyjnej.
- Od 2 lat prowadzimy warsztaty tańców tradycyjnych, organizujemy też cykliczne potańcówki - mówi Dariusz Kryszpiniuk z WOAK-u. - Teraz chcemy zaproponować kilkudniowe warsztaty śpiewu i tańca. Odbędą się one we wsi Koźliki nad Narwią.
Wrzesień to kolejna odsłona akcji Folk on the street, która przyniesie nowy mural w mieście. Przedsięwzięcie w nowoczesny sposób promuje kulturę ludową woj. podlaskiego, wprowadzając folklor do przestrzeni miejskiej. To właśnie w ramach Folk on the street powstał słynny mural Dziewczynka z konewką (WOAK zgłosił pracę do Podlaskiej Marki Roku). Jak zapowiadają realizatorzy, tegoroczna praca będzie inspirowana sztuką i rzemiosłem ludowym. Trwa ustalanie szczegółów dotyczących lokalizacji. To nie jedyna akcja popularyzująca folklor w mieście. W 4 punktach regionu - także w Białymstoku - staną folkowe stojaki na rowery. Wiadomo, że jeden z nich zostanie ustawiony przed Spodkami WOAK-u.
Kolejną nowością będą Spotkania z muzyką dawną. Przez 2 październikowe dni w Spodkach będzie można zobaczyć prawdziwe organy, przeróżne instrumenty dęte klawiszowe, piszczałki oraz katarynki. Każdy będzie mógł obejrzeć instrumenty z bliska, ale także spróbować sił w graniu.
Na 5 listopada w Operze zaplanowano koncert galowy podsumowujący 60-lecie WOAK-u. Wystąpią Kurpie Zielone, Małe Kurpie, Kabaret Seniorów Szpilka oraz Chór im. Stanisława Moniuszki. W grudniu natomiast odbędzie się promocja albumu fotograficznego Jerzego Fedorowicza. Fedorowicz to nauczyciel, animator, artysta fotografik, również były pracownik WOAK-u. Jego pasją była nie tylko fotografia, ale też praca z młodzieżą.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl