Kultura i Rozrywka

Wróć

Festiwal Żubroffka 2019. Kto dostał nagrody?

2019-12-08 22:13:38
14. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych Żubroffka dobiegł końca. To było pięć dni wypełnionych pokazami filmów, koncertami, warsztatami i spotkaniami z filmowcami.
BOK
Filmy oceniało Międzynarodowe Jury w składzie: Juanita Onzaga, Babis Makridis, Zbigniew Czapla, Sergei Kachkin oraz Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk przyznało następujące nagrody:

Grand Prix Festiwalu Żubroffka 2019 - Nagroda Dyrektora Białostockiego Ośrodka Kultury - Miłość bezwarunkowa w reżyserii Rafała Łysaka.

Uzasadnienie Jury: Jest sporo dobrych komediowych reportaży, ale ten jest dużo bardziej znaczącym przykładem filmu przepełnionego miłością, ironią i czułością relacji bliskich sobie ludzi. Musi zostać nagrodzony nie tylko dlatego, że to jest dobrze zrobiony film, ale również za swoje mocne przesłanie: Prawdziwa miłość może przetrwać wszelkie nieporozumienia i różne poglądy na życie.

I Nagroda w konkursie międzynarodowym Okno na Wschód - Dcera / Daughter reż. Daria Kashcheeva, Czechy.

Uzasadnienie Jury: Za bardzo poruszającą historię, w której lalki mają prawdziwe uczucia i prawie doprowadzają nas do łez, nawet mocniej niż w aktorskim filmie. Film został zanimowany w wyjątkowym stylu, łączącym animację poklatkową i szaloną kamerę z ręki.

Wyróżnienie w konkursie międzynarodowym Okno na Wschód - Kolektyviniai sodai / Community Gardens reż. Vytautas Katkus, Litwa.

I Nagroda w konkursie międzynarodowym Cały ten świat - Electric Swan reż. Konstantina Kotzamani, Francja/Grecja/Argentyna.

Uzasadnienie Jury: Nagrodę otrzymuje film o ruszających się budynkach, zwierzętach i elektryczności oraz reżyserka, który przenosi nas za pomocą magicznego realizmu i atmosfery marzenia do świata tej historii. Czysto latynoamerykański film greckiej reżyserki.

Wyróżnienie w konkursie międzynarodowym Cały ten Świat - Je sors acheter des cigarettes / I’m Going out for Cigarettes reż. Osman Cerfon, Francja.

I Nagroda w konkursie polskim Studenci - Krzyżówka reż. Jan Bujnowski.

Uzasadnienie Jury: Za film, w którym zmysłowe znaczenie staje się rozszyfrowane, nawet kiedy napiszesz złe słowo.

Wyróżnienie w konkursie polskim Studenci otrzymał film Am Himmel / Heaven's Meadow / Na niebie reż. Magdalena Chmielewska, Austria/Polska.

I Nagroda w konkursie polskim Niezależni - Acid Rain reż. Tomek Popakul.

Uzasadnienie Jury: Za intensywną i autentyczną podróż zanurzającą nas w psychodeliczny stan.

Nagroda za Najlepszy Dokument - Nachts sind alle Katzen grau / All Cats Are Grey in the Dark reż. Lasse Linder, Szwajcaria.

Uzasadnienie Jury: Film jasno nam pokazuje, że człowiek ze swojej natury nie może i nie chce być samotny. Musi mieć kogoś obok. Film robi też wrażenie przez to, jak twórcy udało się przekazać subtelność relacji właściciela z jego zwierzętami.

Nagroda za Najlepszą Fabułę - Rapaz / Raptor reż. Felipe Gálvez, Chile.

Uzasadnienie Jury: Za film, w którym sumienie odzywa się po tym, jak bierzesz odpowiedzialność za osądzanie.

Nagroda za Najlepszą Animację - Dcera / Daughter reż. Daria Kashcheeva, Czechy.

Uzasadnienie Jury: Za niezwykłą wrażliwość i przejmujący obraz relacji córki i ojca oraz zachwycający swoją oryginalnością język filmowy, przekraczający granice animacji.

Nagroda za Najlepsze Zdjęcia - Nan Fang Shao Nv / She Runs reż. Qiu Yang, zdjęcia: Constanze Schmitt, Chiny, Francja.

Uzasadnienie Jury: Za film z precyzyjnym i wyjątkowym językiem wizualnym budującym napięcie, które odbija wewnętrzny świat bohatera.

Nagroda za Najlepszą Muzykę - The Flood Is Coming reż. Gabriel Böhmer, muzyka: Nacho Palacios, Szwajcaria/Wielka Brytania.

Uzasadnienie Jury: Za wspaniałą muzykę i dźwięk które budują napięcie i poczucie grozy oraz kreatywnie wypełniają obraz i poszerzają przestrzeń wyobraźni.

I Nagroda w konkursie Na skraju - The Dawn of Ape reż. Mirai Mizue, Japonia.

Uzasadnienie Jury: Prawdziwie eksperymentalne i ostre dzieło. Czysto psychodeliczna animacja wychodzi ze świeżego i komicznego pomysłu. Abstrakcyjne kompozycje nieustępliwie ścigają się na ekranie po uwagę widza, tworząc tajemniczą, międzygatunkową komunikację. Możemy mieć tylko nadzieję, że szympansom, dla których ten film zrobiono, też się podobało.

Wyróżnienie w konkursie Na skraju - Talv vihmametsas / Winter in the Rainforest reż. Anu-Laura Tuttelberg, Estonia/Litwa/Meksyk.

Uzasadnienie Jury: Po cóż ktoś miałby układać lodowaty zestaw niesamowitych porcelanowych figurek i animować je w meksykańskiej dżungli? Nie wiemy, ale nam się podobało.

I Nagroda w konkursie Amatorzy - Lato / Summertime reż. Aleksandra Mazoń.

Uzasadnienie Jury: Za konsekwentne poszukiwanie formy i stylu, budujące nastrój znakomite zdjęcia i wywołujące silne emocje kreacje aktorskie.

Wyróżnienie w konkursie Amatorzy - Błękitny ptak / Bluebird reż. Michał Stenzel, Polska/Niemcy.

Uzasadnienie Jury: Za intrygującą, inspirowaną poezją, oryginalną filmową formę.

Jury Dziennikarzy Zagranicznych w składzie: Irena Kotelovich, Flavia Dima i Neil Young nagrodziło następujące filmy (spośród filmów biorących udział w polskich konkursach Studenci lub Niezależni):

Nagroda Główna spośród filmów biorących udział w polskich konkursach Studenci lub Niezależni - Deszcz reż. Piotr Milczarek.

Uzasadnienie Jury: Nasz zwycięski film skondensował ambitną alegorię na miniaturowej kanwie. Dowcipnie, ale i przejmująco porusza psychologiczne i społeczne tematy z elegancką oszczędnością pokazując widowiskowy sposób na śmierć.

Wyróżnienie - Miłość bezwarunkowa reż. Rafał Łysak.

Uzasadnienie Jury: Rodzinna historia, która porusza ważny temat, a także serce i poczucie humoru.

Nagroda Główna spośród filmów biorących udział w konkursach Okno na Wschód i Cały ten Świat - Nan Fang Shao Nv / She Runs reż. Qiu Yang, Chiny, Francja.

Uzasadnienie Jury: Za świadomość formy, precyzję reżyserii i wielowymiarowy portret jednostki w opresyjnym systemie.

Wyróżnienie - Maja reż. Marijana Jankovic, Dania/Serbia.

Uzasadnienie Jury: - Za bardzo czułe i jednocześnie dobitne ujęcie tematu emigracji, asymilacji i tego nowego pokolenia, które jest równocześnie tam i tu.

Nagroda w kategorii Kids 6+ - Cat Lake City / Kociejewo reż. Antje Heyn, Niemcy.

Nagroda w kategorii Kids 10+ - Gunpowder / Herbatka reż. Romane Faure, Nathanael Perron, Léa Detrain, Benoît de Geyer d’Orth, Pei-Hsuan Lin, Anne-Lise Kubiak, Francja.

Nagroda w kategorii Kids 13+ - o28 reż. Otalia Caussé, Geoffroy Collin, Louise Grardel, Antoine Marchand, Robin Merle, Fabien Meyran, Francja.

Nagroda w konkursie Music Video dla teledysku Corps: A Corps reż. Yoann Stehr, Francja.

Nagrodę Publiczności Dzikiego Żubra otrzymał film Miłość bezwarunkowa reż. Rafał Łysak, Polska.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl