Jan Klemens Branicki przyczynił się do rozwoju Białegostoku, doprowadził do ponowienia praw miejskich w 1749 roku, a pałac rodu jest do dziś turystyczną wizytówką stolicy województwa podlaskiego. Był ostatnim męskim przedstawicielem rodu Branickich herbu Gryf, nazywany najrzędniejszym magnatem Rzeczypospolitej. Posiadał 12 miast, 257 wsi i 17 pałaców. Wraz z Izabelą Branicką był również Mecenasem kultury, a zbudowany przez niego Opernhaus był jednym z najbardziej znanych w Polsce. Do śmierci hetmana w opernhausie działał zespół baletowy oraz orkiestra.
W związku z rocznicą Międzynarodowy Festiwal Sztuk Dawnych im. Izabeli Branickiej rozpocznie się w sobotę (9.10), czyli w rocznicę śmierci Jana Klemensa Branickiego, wykonaniem Requiem in c Johanna Adolfa Hassego.
Utwór ten wybrano nie przypadkowo, posiada iście królewski splendor, był bowiem wykonany podczas pogrzebu ostatniego króla Polski z rodu Wettynów - Augusta III Sasa, którego gorącym stronnikiem był Hetman Wielki Koronny Jan Klemens Branicki.
Branicki zmarł w Białymstoku 9 października 1771 roku. Pochowany został w Krakowie w kościele św. św. Piotra i Pawła, natomiast z fundacji żony Izabeli w 1778 w starym kościele farnym w Białymstoku ustawiono nagrobek hetmana, zawierający urnę z sercem Branickiego.
Wykonanie królewskiego Requiem będzie godnym wyrazem wdzięczności i rodzajem hołdu złożonego budowniczemu Białegostoku przez jego współczesnych mieszkańców - podkreślają organizatorzy Festiwalu.
Koncert, który odbędzie się w sobotę (9.10), o godz. 19:00 w Auli Magna Pałacu Branickich, będzie otwarty dla publiczności ze wstępem wolnym a także, aby zwiększyć zasięg będzie transmitowany na kanale na Youtube i wyświetlony na telebimie umieszczonym przed Ratuszem na Rynku Kościuszki z możliwością obejrzenia przez spacerujących melomanów.
Festiwal potrwa do 12 listopada.
SZCZEGÓŁOWY PROGRAM
Portal BiałystokOnline.pl patronuje wydarzeniu.