Festiwal Podlaskie sploty odbędzie się po raz drugi
Wystawy, pokazy, warsztaty, koncerty oraz kiermasz i działania animacyjne - to wszystko wydarzy się już w ten weekend podczas festiwalu Podlaskie sploty.
Materiały prasowe/Podlaski Instytut Kultury
Druga edycja Podlaskich splotów odbędzie się w sobotę i w niedzielę (28-29.08).
Tkactwo, jako jedno z najstarszych rzemiosł, było do niedawna zajęciem powszechnym, przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Prawie każda rodzina tkała na potrzeby codziennego użytkowania lub wystroju chaty, ale też w celu zapewnienia posagu. Dziś nie ma już dawnego zapotrzebowania na tkaniny, tradycja uposażania młodych dziewcząt opuszczających rodzinny dom praktycznie zaginęła. Tym samym przestało się dostrzegać wartość tego rzemiosła i mało kto wie, jak bardzo jego historia osadzona jest w tradycjach naszego województwa.
Uczestnicy festiwalu będą mogli zapoznać się z techniką wytwarzania wyrobów tkackich i spróbować własnych sił w tkaniu.
I dzień festiwalu
W sobotę (28.08) o godz. 16:00 w foyer Opery i Filharmonii Podlaskiej (ul. Podleśna 2) odbędzie się otwarcie wystaw:
- Dywanów wybieranych - perebory.
Wystawa ze zbiorów Krzysztofa Bielickiego, entuzjasty i kolekcjonera sztuki ludowej Podlasia, który przez lata zgromadził ponad 30 tkanin w technice wybieranej i zgodził się udostępnić szerszej publiczności. Z każdą wiąże się historia, którą chętnie opowiada.
– Nadbużańskie perebory pochodzących z Pracowni Tkackiej w Hrudzie.
Wystawa będąca w zbiorach Gminnego Ośrodka Kultury w Białej Podlaskiej. Na wystawie zostaną zaprezentowane perebory ukazujące możliwości wykorzystania zdobniczego ornamentu tkackiego do zdobienia ubrań w kontekście historycznym i współczesnym.
Natomiast o godz. 18:00 w Podlaskim Instytucie Kultury w Białymstoku (ul. św. Rocha 14) nastąpi otwarcie wystawy tkanin dwuosnowowych Dominiki Bujnowskiej ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Łukowie.
Na wystawie znajdą się unikalne dywany i makaty dwuosnowowe, które zostały wykonane przez Dominikę Bujnowską – jedną z najbardziej znanych polskich tkaczek. Prace tej skromnej artystki, która całe swoje życie związała z węgrowską spółdzielnią przez dziesięciolecia były najbardziej eksportowym towarem polskiej sztuki ludowej. Pokazywano je w Anglii (1956), Szwajcarii (1957), ZSRR (1957), Francji (1960), a potem w państwach skandynawskich, w Niemczech i w Ameryce. Dominika Bujnowska tkała dywany dwuosnowowe, opowiadające o życiu podlaskiej wsi, wprowadzając coraz to nowe rozwiązania plastyczne i kompozycyjne.
O godz. 19:00 w Podlaskim Instytucie Kultury w Białymstoku (ul. św. Rocha 14) będzie można wysłuchać koncertu zespołu Sploty.
II dzień festiwalu
Drugi dzień Podlaskich Splotów będzie miał miejsce w Parku Konstytucji 3 Maja w Białymstoku. Wydarzenia potrwają od godz. 11:00 do 18:00.
W programie znajdą się pokazy, warsztaty i kiermasz.
Odbędą się pokazy i warsztaty:
- wykonywania tkanin dwuosnowowych, wielonicielnicowych, sejpaku, perebor;
- wykonywanie krajek;
- przędzenie na kołowrotku;
- tkanie na krośnie dywaników – szmaciaków;
- warsztat wykonywania dekoracyjnych makram;
- zabawy muzyczne dla dzieci;
- działania animacyjne w przestrzeni;
- koncert Zespołu Pieśni i Tańca Kurpie Zielone – godz. 13:00;
- koncert Kapeli Miód na serce – godz. 14:00.
Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl