Festiwal książek dla dzieci. Kiermasz w nowym miejscu i specjalne przestrzenie do czytania
Kolejna edycja Festiwalu Książki Artystycznej dla Dzieci przed nami. Odbędzie się ona w nowym miejscu - w Galerii Arsenał elektrownia w dniach 13-14 maja.
materiały organizatora
Festiwal Książki Artystycznej dla Dzieci ma na celu promowanie czytelnictwa wśród dzieci w woj. podlaskim i jest jedynym tego typu wydarzeniem w północno-wschodniej Polsce.
Książki elektryzują do myślenia, tworzenia i działania - to nieformalne hasło tegorocznej edycji imprezy związane jest z przenosinami do Galerii Arsenał elektrownia oraz ideą, że to właśnie mądre i piękne książki zaszczepiają nam w dzieciństwie bakcyla odkrywcy, który pyta, jak funkcjonuje świat.
Tegoroczne nowości
- Tradycyjnie stawiamy na książki artystyczne, czyli takie, w których ilustracja nie jest dodatkiem do treści, ale jej równoprawną partnerką. Promujemy mniejsze, niszowe i rodzinne wydawnictwa, które nie mają dużej ogólnopolskiej dystrybucji. Uczestnicy Festiwalu mogą nie tylko kupić nowości książkowe bezpośrednio od wydawcy, ale również wziąć udział w warsztatach ilustratorskich, spotkać się z pisarzami czy dać upust fantazji twórczej - zaznaczają organizatorzy festiwalu z Galerii Arsenał.
Nowością w tym roku, oczywiście poza przestrzenią, jest wspólne słuchanie audycji o Janie Czochralskim, pokaz ilustrowania na żywo w wykonaniu Tomasza Samojlika oraz wykład otwarty prof. nzw. Macieja Zajkowskiego w ramach Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego Politechniki Białostockiej. Obok Politechniki, partnerem imprezy jest m.in. stowarzyszenie Fabryka Bestsellerów.
Ważna jest wizualna strona książki
- To, co odróżnia nasz Festiwal od innych festiwali literackich, to skupienie na stronie wizualnej książki i promowanie, za jej pośrednictwem, edukacji wizualnej - dodają pomysłodawcy imprezy.
Zależy im na tym, aby niezwykła przestrzeń, w jakiej rozgrywać się będzie Festiwal (ponad stuletni budynek elektrowni), inspirowała dzieci do twórczego działania oraz myślenia.
- Chcemy skupić się na książkach, które zachęcają dzieci do poznawania procesów rządzących naszą codziennością, zjawiskami fizycznymi, prezentują niesamowite wynalazki polskich uczonych oraz życiorysy wybitnych naukowców, którzy swoimi odkryciami zmieniali świat. Chcemy wzbudzić zaufanie małych dzieci do nauki i pokazać, że wynalazcą może być każdy, wystarczy jedynie puścić wodze fantazji - podkreślają.
Kiermasz i dużo więcej
Na Festiwal złoży się wiele wydarzeń. Głównym jest kiermasz książek artystycznych i o sztuce dla dzieci z udziałem ponad 30 polskich wydawnictw. Ponadto w programie są m.in.: warsztaty artystyczno-edukacyjne prowadzone przez uznanych autorów i ilustratorów książek dla dzieci, m.in. Iwonę Chmielewską, Józefa Wilkonia, Tomasza Samojlika, Piotra Karskiego; wystawa najciekawszych polskich ilustracji książkowych dla dzieci (kuratorem wystawy będzie Ewa Solarz - autorka m.in. książki D.E.S.I.G.N); spotkanie autorskie z wybitną ilustratorką i autorką picture booków Iwoną Chmielewską oraz ogólnopolska premiera książki Punkt wyjścia. Wytwórnik geometryczny i spotkanie z autorką Martą Kopyt.
Dzieci będą mogły zajrzeć do starego warsztatu drukarskiego z Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa w Supraślu (Drukarnia bez prądu). Dla małych czytelników przygotowano też specjalnie zaaranżowane przestrzenie (Przestrzeń Spokojnej Lektury). Z kolei zaprojektowany przez Martynę Štěpán-Dworakowską String Art Room (pokój pracy twórczej) przeznaczony jest dla całych rodzin.
Portal BiałystokOnline patronuje wydarzeniu.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl