Kultura i Rozrywka

Wróć

Festiwal Kalejdoskop. Będzie spacer po mieście i spektakle gwiazd tańca

2019-04-30 10:41:57
Ruch to temat przewodni tegorocznego Festiwalu Kalejdoskop. Impreza odbędzie się w dniach 9-12 maja.
Jakub Wittchen
- To będzie już 16. Festiwal Kalejdoskop - zapowiada Karolina Garbacik, dyrektor festiwalu z Podlaskiego Stowarzyszenia Tańca, które jest głównym organizatorem imprezy. - Kalejdoskop jest największą imprezą promującą najciekawsze zjawiska tańca współczesnego w północno-wschodniej Polsce.

Ruch jako temat przewodni

- Prezentujemy legendy i gwiazdy tańca współczesnego - choćby spektakle Leszka Bzdyla czy Iwony Olszowskiej - dodaje Karolina Garbacik.

Organizatorzy podkreślają, że zależy im na rozwoju imprezy.

Joanna Chitruszko, dyrektor festiwalu, dodaje: - Rozszerzamy nasz festiwal o wiele innych wydarzeń - instalacje, wystawy, wykłady czy warsztaty. Wiemy, co dzieje się na świecie i chcemy to pokazać odbiorcom.

Jak podkreśla Karolina Garbacik, zależy im, by widzowie mieli szansę porozmawiać o spektaklach, spotkać się z twórcami czy krytykami.

Odbiorcy festiwalu to głównie mieszkańcy Białegostoku. Z roku na rok to grono jest coraz szersze - w imprezie brali udział również członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Twórcom imprezy zależy także na rozszerzeniu programu o punkty adresowane do dzieci.

W tym roku tematem przewodnim jest ruch. W centrum zainteresowania organizatorów znajdzie się aktywizowanie widza do poruszania się, współtworzenia dzieła, kontaktu. W jednym z festiwalowych spektakli będzie można wziąć udział - organizatorzy nie zdradzają, o który chodzi.

Jakie spektakle w programie?

W programie tegorocznego festiwalu jest 10 spektakli. Iwona Olszowska zaprezentuje projekt Ewa i On - improwizację odnoszącą się swobodnie do motywu Adama i Ewy.

Bardzo lubiany w Białymstoku Teatr Dada von Bzdülöw przyjedzie ze spektaklem Dzisiaj, wszystko. To przedstawienie o charakterze granicznym, ale granicznym przewrotnie - wspominającym przeszłość i przepowiadającym przyszłość, skupionym jednak przede wszystkim na teraźniejszości - czytamy.

Z kolei w pracy Ciało i fikcja Marii Zimpel widzimy ciało, które chce uciec od człowieka; ciało, które wyzbywszy się ludzkich właściwości, chciałoby wrócić do ciała kobiecego, poza odniesieniem do ciała męskiego.

Natomiast spektakl Zdarzenia Jacka Owczarka, Pracowni Fizycznej i SzaZy i gości wypełniony jest tańcem na granicy ryzyka. Charakter spektaklu, cieszącego się niezmiennie żywym odbiorem publiczności, dobrze oddaje określenie playfulness - rozigranie.

W programie jest też najnowszy spektakl Teatru ROZBARK - Plateau. Połączenie tańca i teatru, starego bawoła w nowych baletkach i dzika ze skrzydłami to najnowsze dzieło polskiego choreografa Macieja Kuźmińskiego i reżysera emigranta z USA Paula Bargetto. Wynikiem ich kolaboracji jest spektakl napięty jak lina linoskoczka, który gardzi strachem i skacze odważnie nad przepaścią.

Cisza Izabeli Chlewińskiej to instalacja i seans leczniczy w jednym. Performerzy niczego nie udają - czasami są aktywni, czasami bierni. Śmieją się, płaczą, rozmawiają, tańczą.

We_selle to z kolei multimedialny projekt Wojciecha Mochnieja, w którym mieszają się taniec współczesny, performance, projekcje wideo, echa klasyki - Wesela Wyspiańskiego i Ślubu Gombrowicza - ale także popkultury i filmu, np. twórczości Wojciecha Smarzowskiego.

Będzie też wieczór krótkich form - w programie są 3 spektakle: Inner place Dominiki Wiak, Fragment/Akcja Kieleckiego Teatru Tańca i Celestial Bodies Djamila Polo.

Pozostałe wydarzenia: wystawa, instalacja, warsztaty, spacer

Oprócz spektakli w programie festiwalu znalazło się szereg innych wydarzeń. Będą warsztaty pisania o tańcu Skrzynka z narzędziami, które poprowadzi Anna Królica. To punkt obowiązkowy dla piszących, hobbystycznie lub zawodowo, dla dziennikarzy, studentów, ludzi kultury. A tak naprawdę dla każdego, kto ma otwartą głowę i chęć poznawania świata.

Ciekawym wydarzeniem będzie z pewnością interaktywna wystawa fotografii Poruszenia. To wystawa, która poruszy ciebie, ale którą ty również możesz poruszyć. Zburzyć i zbudować od nowa. Poruszenia to cykl fotografii tańca - 30 kadrów zamkniętych w drewnianych konstrukcjach na planie sześcianu, które można dowolnie komponować w przestrzeni, dzięki czemu każdy widz ma możliwość gry z fotografiami.

Kolejna jest instalacja Reflections. Dzięki niej usłyszysz swój własny ruch. Zmiana pozycji przedramion, napięcie mięśni i wykonywane gesty będą kształtowały dźwięk istniejący w pętli zwrotnej z ciałem i ruchem w przestrzeni. Będzie także wystawa rysunku oraz animacja poklatkowa.

Tegoroczną nowością jest taneczny spacer po Białymstoku. To otwarta dla wszystkich inicjatywa taneczno-spacerowa poprowadzona przez licencjonowanego przewodnika miejskiego, autorkę bloga Białystok subiektywnie - Annę Kraśnicką. Trasa spaceru będzie nawiązywała m.in. do miejsc związanych z tańcem. Po drodze uczestnicy obejrzą realizowane w przestrzeni miejskiej taneczne akcje performatywne.

W programie są również warsztaty taneczne. Poprowadzą je: Iwona Olszowska, Maciej Kuźmiński, Jakub Truszkowski i Wojciech Mochniej (obowiązują zapisy). Taneczne lunche, spotkania po tańcu - oczywiście nie może ich także zabraknąć.

W organizację imprezy włączyło się kilkanaście podmiotów: DanceOFFnia, Fundacja Rozwoju Sztuki Tańca, Niepubliczna Szkoła Sztuki Tańca, Białostocki Teatr Lalek, Studium Wokalno-Aktorskie Szkoła Talentów, Opera i Filharmonia Podlaska, Uniwersyteckie Centrum Kultury, Akademia Teatralna - Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, Galeria Arsenał (po raz pierwszy), Uniwersytet Medyczny, Muzeum Podlaskie, Uniwersytet w Białymstoku. Festiwal Kalejdoskop odbywa się dzięki dofinansowaniu z budżetu miasta Białegostoku, województwa podlaskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (77 tys. zł). Łączny budżet imprezy to 145 tys. zł.

Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym wydarzenia.

Program: Festiwal Kalejdoskop 2019
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl