Festiwal Piwa Beerstok to prezentacja renomowanych browarów rzemieślniczych, połączona z degustacjami, a wyrosła na bazie tzw. piwnej rewolucji.
Ponad 200 browarów rzemieślniczych w Polsce
Pierwsza piwna rewolucja dokonała się w latach 70. XX wieku w USA, gdzie rozwinęło się piwowarstwo domowe. Powstały setki browarów rzemieślniczych i przełamany został monopol wielkich koncernów. Zaczęto warzyć nowe style piwa, reaktywowano stare, tradycyjne gatunki oraz wyhodowano dziesiątki nowych odmian chmielu o niespotykanych dotychczas cechach.
Analogiczna sytuacja ma miejsce w Polsce od 2010 r. W naszym kraju obecnie jest kilkaset piwnych premier miesięcznie. Powstało już ponad 200 browarów rzemieślniczych, co miesiąc otwierane są nowe. Liczbę domowych piwowarów szacuje się na ponad 60 tys. osób.
Piwa rzemieślnicze tym się różnią od koncernowych, że są wytwarzane w niewielkich, prywatnych browarach ze składników wysokiej jakości m.in. amerykańskich chmieli, niemieckich słodów. Rzemieślnictwo różni się od tego dużego, koncernowego warzenia piwa tym, że nie jest ono anonimowe, znana jest receptura, jest wiele smaków i stylów piwnych, że w końcu piwo serwuje piwowar według własnej, indywidualnej receptury, sygnując je oryginalną etykietą.
Duży wybór trunków, będzie też piwo festiwalowe
Po raz pierwszy w Białymstoku swoją ofertę podczas festiwalu przedstawią tak licznie polskie browary rzemieślnicze. Na imprezie pojawią się m.in. browary: renomowany Jan Olbracht (etykiety autorstwa Andrzeja Mleczko), browar Waszczukowe z Białegostoku, warszawski Komitet, Nepomucen z Wielkopolski, poznański Golem, którego piwowar pochodzi z Białegostoku), Piwowarownia z grodu Kraka, warszawska Karuzela, rock & rollowy Beer Bros, browar Dukla z Podkarpacia, Hopium z Żyrardowa, Słodowy Dwór z Dąbrowy Białostockiej, Trójmiasto reprezentować będzie browar Hopkins.
Wśród wystawców pojawi się nagrodzony w USA browar Brokreacja z Krakowa. Piwowarzy
z Małopolski znaleźli się wśród dziesięciu najlepszych nowych browarów na świecie (wg RateBeer) w 2016 r.
Nie zabraknie piwa festiwalowego - uwarzy je browar Waszczukowe. Podczas imprezy zakupić będzie można oficjalną szklankę z logo festiwalu. Limitowaną ich ilość przygotowała huta z Krosna. Dostępne będą również koszulki i torby sygnowane logiem imprezy.
Specjalnie na Beerstok przyjedzie dwóch znanych blogerów piwnych: Łukasz Matusik (Piwolucja.pl) i Bartek Nowak (Małe Piwko Blog) z ciekawymi prezentacjami.
Dużo atrakcji: foodtrucki, konkursy, muzyka na żywo
Oczywiście nie zabraknie dobrego jedzenia. Na terenie promenady, przed strefą VIP, przygotowana będzie strefa foodtrucków, gdzie serwowane będą potrawy z różnych stron świata, m.in. kuchnia śródziemnomorska, węgierska, meksykańska, burgery i pizza z pieca opalanego drewnem serwowana przez Pizza Truck (gwiazda programu Biznes na kółkach kanału Discovery Channel Polska).
Ponadto wśród atrakcji jest muzyka na żywo, konkursy i atrakcje w postaci futbolu stołowego oraz gry planszowe.
Festiwal Beerstok odbędzie się 6 i 7 października na białostockim stadionie miejskim (w strefie VIP). W piątek impreza potrwa w godz. 15.00-24.00, a w sobotę - w godz. 12.00-23.00.
Organizatorem wydarzenia jest Centrum Targowe Pomorza i Kujaw. Portal BiałystokOnline patronuje imprezie.
Szczegóły:
Festiwal Piwa Beerstok