Ferie z WOT
Studenci i pełnoletni uczniowie - zainteresowani wstąpieniem w szeregi 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej - będą szkolili się podczas ferii zimowych od 19 stycznia do 3 lutego.
- Wśród uczniów szkół średnich Terytorialna Służba Wojskowa także cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom najmłodszej grupy kandydatów, powstał projekt Ferie z WOT, który wpisuje się w istotę TSW – czyli łączenia służby z życiem prywatnym i zawodowym, a w przypadku uczniów i studentów służby z nauką - podkreśla por. Łukasz Wilczewski, oficer prasowy 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Szkolenie adresowane do uczniów i studentów nie różni się niczym od pozostałych szkoleń podstawowych realizowanych w 1. PBOT. Oznacza to, że podczas ferii zimowych ochotnicy przejdą szesnastodniowe szkolenie podstawowe, którego zwieńczeniem będzie uroczysta przysięga wojskowa.
Cały cykl szkolenia żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej trwa trzy lata i jest podzielony na trzy etapy: szkolenie indywidualne (pierwszy rok), specjalistyczne (drugi rok) i zgrywające (trzeci rok). W tym czasie żołnierze WOT zdobywają kompetencje w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych najczęściej w weekendy w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu. Poza tym, w każdym roku, żołnierze WOT uczestniczą w dwutygodniowym szkoleniu zintegrowanym, prowadzonym z reguły w warunkach poligonowych.
Wniosek również przez internet
Wszyscy, którzy chcą wstąpić do 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, powinni zgłosić się do Wojskowych Komend Uzupełnień lub złożyć wniosek elektronicznie przez platformę ePUAP.
Jak wysłać podanie? Wystarczy wejść na
stronę wspomnianego narzędzia i w katalogu spraw wybrać opcję Bezpieczeństwo narodowe, dalej - Spełnianie powszechnego obowiązku obrony oraz Powołanie do terytorialnej służby wojskowej. Dokumentu nie trzeba też podpisywać ręcznie, w tym celu można skorzystać z tzw. profilu zaufanego.
- Uproszczony system naboru ucieszy zwłaszcza ochotników, których dzielą kilometry od macierzystych WKU. Ponadto kandydaci, którzy zgłoszą wnioski tą drogą, mogą liczyć na dodatkowe punkty kwalifikacyjne - podkreśla por. Łukasz Wilczewski.
Aktualnie studenci stanowią 14% żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej służbę pełni więcej niż 13 tys. żołnierzy, w tym około 11 tys. ochotników oraz ponad 2,3 tys. żołnierzy zawodowych. Tzw. mapa drogowa budowy formacji zakłada napływ ochotników na poziomie około 10 tys. rocznie. Oznacza to, że na koniec przyszłego roku w WOT służyć będzie do 30 tys. osób.
Zobacz też:
Terytorialsi z nowym uzbrojeniem. Najpierw pistolety i drony, teraz - moździerze