Ferie w Białymstoku nie będą nudne, nie trzeba ich spędzać w domu czy galerii handlowej. Warto, by ten czas upłynął ciekawie, w gronie rówieśników lub rodziny. Dzieci i młodzież będą odpoczywać od zajęć szkolnych między 22 stycznia a 6 lutego. Ferie zimowe rozpoczyna ok. 52 tys. uczniów i słuchaczy ze wszystkich białostockich szkół.
Na młodych białostoczan czeka
Akcja Zima organizowana przez Białostocki Ośrodek Kultury, seanse filmowe w kinie Forum, spektakle w BTL-u, zajęcia artystyczne w Domu Kultury Śródmieście. Galeria Arsenał, Muzeum Wojska i Galeria im. Sleńdzińskich przygotowały różnorodne warsztaty, każdy znajdzie tu coś ciekawego dla siebie. Na odwiedzających czeka także Epi-Centrum Nauki – miejsce uwielbiane przez dzieci oraz niedawno otwarte Muzeum Pamięci Sybiru, które z pewnością warto zobaczyć. Chętni mogą także zwiedzić Stadion Miejski przy ulicy Słonecznej. Podczas wycieczki z przewodnikiem zobaczyć można miejsca, które są niedostępne na co dzień, m.in. szatnię zawodników zaaranżowaną przez klub Jagiellonia Białystok.
Specjalne propozycje przygotował także Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji. Dzięki temu można wybrać się na lodowisko i pływalnie (za 5 zł na basenie przy ul. Mazowieckiej). Warto też spędzić czas na świeżym powietrzu. Ośrodek sportów na Dojlidach zaprasza na spacery - są tu piękne tereny, plac zabaw i siłownia plenerowa, a także trasa narciarska.
Zimowa przerwa szkolna w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej (PMKL) przebiegała będzie pod hasłem Kolorowo i naukowo – u nas zawsze na ludowo. Każdego dnia, od poniedziałku do piątku, około godz. 8.00 na fanpejdżu instytucji na Facebook'u będą zamieszczanie zadania do wykonania – związane ze Skansenem, ale też zahaczające o współczesność. I tak uczestnicy dowiedzą się m.in. jak wypiec własnoręcznie ciasteczka czy batoniki. Pojawią się wskazówki pozwalające na samodzielne wykonanie kul do kąpieli i kremów do rąk. W każdy piątek będzie można sprawdzić swoją wiedzę i wziąć udział w interesującym quizie. Znajdzie się też przestrzeń dla miłośników ptaków.
Moc atrakcji przygotowała Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Wśród nich zajęcia literackie i plastyczne, gry i zabawy, planszówki oraz wspólne czytanie książek. Spotkania będą się odbywały w filiach instytucji na terenie całego Białegostoku.
Niezwykle bogatą ofertę proponuje
Muzeum Podlaskie. W poszczególnych oddziałach instytucji odbędą się warsztaty dla dzieci o różnej tematyce. Uczestnicy zajęć przeniosą się w czasie i dowiedzą m.in., co za tajemnicze zwierze przysiadło na bramie prowadzącej do Pałacu Branickich. Poznają tajniki dawnych akcesoriów, służących do zabaw na śniegu naszym dziadkom i pradziadkom. Pobawią się także w tropicieli śladów zwierzęcych i odkryją tajemne zakamarki zabytkowego budynku tykocińskiej synagogi. Pojawi się garść informacji o ikonach, ziołach i tradycjach żydowskich. Nie zabraknie też skrzydlatych jeźdźców i tajników sztuki wojennej.
Fantastyczne spotkania ma w swojej ofercie z okazji zimowego wypoczynku Ośrodek Pogranicze – sztuk, kultur, narodów w Sejnach i Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie. Będą to m.in. spektakle muzyczno-teatralne, przeróżne warsztaty, spotkania autorskie, a nawet nauka robotyki.
Podlaski Instytut Kultury z kolei zaprasza na kreatywne zajęcia dla dzieci z klas I-III z dużą dawką ruchu, tańca i sztuki. Najmłodsi będą mieli okazję wykonać m.in. postaci trzech króli w technice pasteli z elementami kalkografii, bransoletki w technice kumihimo i makramy czy ilustracje do Teatru Kamishibai. Uczestnicy rozegrają historyczną grę planszową oraz wezmą udział w starych grach i zabawach z elementami folkloru.
Zobacz także:
Imprezy dla dzieci.