Dom

Wróć

Farbowanie DIY, czyli pomysły na oryginalne prezenty

2022-11-28 16:20:08
Produkty hand made cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego – są ekologiczne, ekonomiczne, a ich wartość jest nie do przecenienia. W czasach, gdy w sklepach dostępne jest dosłownie wszystko, autorska koszulka z pewnością może rozczulić.
Pixabay
Można pofarbować dosłownie wszystko

Ciekawym i prostym sposobem na stworzenie nowych produktów jest ich farbowanie. Zyskujemy wtedy pewność, że dany kolor będzie w pełni zgodny z tym, co przedstawia informacja na opakowaniu. Farbować możemy zarówno delikatne poszewki poduszek, jak i koszulki, fartuszki, kosmetyczki, worki, torby, a nawet serwetki, obrusy i zasłony.

Tekstylia farbowane własnoręcznie to oryginalny prezent dla całej rodziny. Mężczyzn z pewnością ucieszy oryginalna koszulka, a kobiety – apaszka lub sukienka. Seniorzy docenią nietuzinkowy obrus lub torbę na zakupy, a dzieci – niepowtarzalny worek lub piórnik.

Ciekawą metodą nanoszenia barwników jest technika ombre, dzięki której uzyskujemy efekt cieniowania poprzez farbowanie tkaniny pasmo po paśmie, stopniowo zmniejszając lub zwiększając intensywność barwnika. Technika ta wymaga rozrobienia barwnika w kilku miskach w różnej proporcji z wodą. W pierwszej misce zanurzamy jedynie fragment tkaniny, a w każdej kolejnej coraz większy kawałek. Efekt ombre możemy uzyskać mieszając kilka barwników w różnych proporcjach.

Oryginalne i kolorowe wzory

Jednym z najpopularniejszych obecnie trendów w samodzielnym farbowaniu tkanin jest technika TIE-DIY. Dzięki niej możemy stworzyć nieregularne i oryginalne wzory oraz zaskakujące i niepowtarzalne łączenia kolorystyczne. Technika TIE DIY polega na tym, że przed przystąpieniem do procesu farbowania, zwijamy tkaninę w dowolny sposób i wiążemy ją mocno kilku miejscach sznurkiem lub gumką recepturką.

Decydując się na tego rodzaju farbowanie, warto wcześniej zobaczyć filmy instruktażowe umieszczane w sieci, na których pokazane są efekty różnego rodzaju wiązań. Co ciekawe, tkaninę możemy moczyć w barwniku w całości, ale także pokryć farbą tylko wybrany fragment. Ponadto możemy zastosować jednocześnie kilka barwników i pokryć nimi różne fragmenty zwiniętej tkaniny.

Po zakończeniu farbowania, zwiniętą tkaninę umieszczamy na kilka godzin w szczelnie zamkniętym worku. Na końcu płuczemy tkaninę do momentu aż woda z płukania będzie przezroczysta, a następnie rozwiązujemy sznurki lub ściągamy gumki i pozostawiamy tkaninę do wyschnięcia.

Sposób na spędzenie czasu razem

Własnoręczne zdobienie tekstyliów to również doskonały pomysł na wspólne spędzanie długich jesiennych i zimowych wieczorów. Szczególnie najmłodsi członkowie rodzin będą mieć prawdziwą frajdę z własnoręcznego przygotowywania podarunków dla najbliższych.

Jedną z najprostszych, ale i najbardziej kreatywną techniką ozdabiania tkanin jest malowanie na płasko. Tkaninę umieszczamy na kawałku kartonu, a barwnik nanosimy pędzelkiem, jak zwykłą farbę akwarelową. Następnie pozostawiamy tkaninę do wyschnięcia. Technika ta pozwala na stworzenie precyzyjnych i efektownych wzorów dokładnie zgodnych z naszym pomysłem. Innym pomysłem jest zastosowanie kartonowych szablonów lub stempli np. z połówek ziemniaka.

Pięknie zdobiona pościel nie rzadko może sporo kosztować. Nic więc dziwnego, że miłośnicy DIY stworzyli już szereg poradników, które nauczą jak samodzielnie ozdobić pościel. Tradycyjnie są to bardzo proste instrukcje, które zwykle wymagają po prostu trochę czasu i chęci.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl