Europejski Tydzień Testowania na HIV. Każdy może zrobić badanie
W Polsce każdego dnia ok. 2–3 osoby dowiadują się o swoim zakażeniu HIV. Nadal jednak nawet 70% zakażonych może o tym fakcie nie wiedzieć. Zaczynający się właśnie Europejski Tydzień Testowania na HIV jest dobrą okazją do tego, by zrobić badania.
pixabay.com
Co najmniej 1/3 z 2,5 mln osób żyjących z HIV w Europie nie zdaje sobie sprawy, że jest HIV+. Trudno się dziwić takiemu stanowi rzeczy - zakażenia nie można łatwo zdiagnozować ani na podstawie objawów, ani wyników innych badań lekarskich. Również na podstawie wyglądu zewnętrznego nie można zazwyczaj rozpoznać, czy dana osoba jest zakażona HIV. Problem ten będzie poruszany podczas rozpoczynającego się właśnie Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV. Jest to jednak przede wszystkim okazja do zrobienia badań.
Największą trudnością w rozpoznawaniu zakażenia HIV jest zwykle niełatwa decyzja o wykonaniu testu. Tymczasem badanie przesiewowe w kierunku HIV nie jest ani skomplikowane, ani bolesne. Składa się ono z dwóch elementów: rozmowy z doradcą oraz pobrania niewielkiej ilości krwi przez pielęgniarkę.
Zadaniem doradcy jest udzielenie pacjentowi rzetelnej informacji na temat ryzyka zakażenia i sposobów jego minimalizacji, ocena ryzyka w odniesieniu do konkretnej sytuacji oraz zapewnienie wsparcia osobie badanej. Rozmowa ma charakter poufny, osoba zgłaszająca się na badanie nie jest oceniana ani pouczana, a jedynie informowana o możliwych konsekwencjach.
Wykonanie testu przesiewowego wymaga pobrania niewielkiej próbki krwi. Nie trzeba być na czczo ani specjalnie się do tego badania przygotowywać. W zależności, gdzie wykonuje się test, czas oczekiwania na wynik wynosi od jednego do kilku dni.
By wykonać test w kierunku HIV, nie trzeba mieć skierowania od lekarza, ubezpieczenia czy dowodu osobistego. Osoba, która poddaje się badaniu, pozostaje przez cały czas anonimowa i ma gwarancję poufności. Wynik odbiera się wyłącznie osobiście ‒ nie ma możliwości uzyskania informacji telefonicznie czy korespondencyjnie.
Badania w kierunku HIV robione są w całej Polsce w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych (PKD). Wszystkie osoby zainteresowane wykonaniem testu mogą zgłosić się do takiego punktu przy ul. Bema 2 w Białymstoku.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl